Директорът на Центъра за стратегическите изследвания в сигурността и международните отношения Симеон Николов смята, че все още не сме изправени пред голяма война, но рисковете от нея са големи. Сред тях той посочи все още неясната стратегия на САЩ, Франция и Великобритания, особено, ако има повторно използване на химическо оръжие.
Ударът е опасен прецедент, но за съжаление многократно повтарян, нарушава се международното право, не се поема отговорност. Това води до рискове, които при малка грешка, може да стигнат до война, включително и ядрена. Според експерта предупрежденията на Русия и на Иран, че ще има ответен удар срещу корабите и самолетите на САЩ и съюзниците е изиграло възпираща роля операцията да бъде кратка.
Изводът на Симеон Николов е, че атаката е планирана по съвсем друг начин, но за щастие се е разминала.
Тази военна операция нямаше военно - оперативни цели, защото резултатът е нулев. Няма разрушен химически потенциал, защото бяха ударени незначителни обекти. Целта беше да се запази лицето и достойнството на Доналд Тръмп, защото заканите му стигнаха твърде далече.
Тезата на Николов е, че следващият етап на тази криза ще започне през май, когато Тръмп ще оттегли подписа си за ядреното споразумение за Иран. Оттам ще тръгне втората кампания. Израел ще нанесе удар върху инфраструктурата на Иран в Сирия. Ще има Операцията за освобождаване на Идлиб, а там може да има нова провокация с химическо оръжие и западните страни да нанесат втори удар. Дотук ставаше дума за увертюра, истинската война предстои и тя ще бъде срещу Иран.
Анализаторът смята, че сценарият е залегнал още през 2001-ва година, когато генерал Кларк съобщи, че ще бъдат свалени режимите в Ирак, Сирия, Либия, Ливан, Сомалия, Судан и Иран. Иран е обявен за враг номер 1 на САЩ. Смяната в екипа на Тръмп показва, че това е най- твърдолинейният и военнолюбивият екип в САЩ. Има вероятност това да не се случи, ако войната на Тръмп във вътрешен план продължи.
Прогнозата е, че Иран не бива да бъде подценяван като играч, но е трудно да се прецени как ще се развият отношенията Русия - Иран и Русия - Турция. Не вярвам, че Русия ще отстъпи от завоюваните позиции в Сирия. Така че, кампанията продължава, което едва ли означава, че ни чакат спокойни дни в следващите месеци.
Според експерта при единичен удар, като този от 14-ти април, не сме застрашени от бежанска вълна. Но при широкомащабен въздушен удар срещу Сирия може да се очакват 100 хиляди жертви и 5 милиона бежанци към Турция. И то в началния й етап, преди влизане в Иран.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..