Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЛС искат ясни критерии за орязване на болничните легла

Всяко седмо болнично легло у нас трябва да се съкрати – това предвижда нова версия на Националната здравна карта.

В нея е записано, че общо 32 913 легла за активно лечение са необходими за удовлетворяване потребностите на населението от болнична медицинска помощ. Общият брой на леглата за активно лечение в цялата страна обаче е 38 803. От направения анализ става ясно, че през 2017 г. за осъществяване на медицинските дейности в 28-те административни области са били необходими общо 24 723 легла. Това означава, че проектът на НЗК предвижда с 8190 повече легла за активно лечение, за които НЗОК ще сключва договори с болниците. По темата – интервю с доктор Галинка Павлова, заместник-председател на БЛС.

Предвижда се да бъдат съкратени около 6000 легла, не това е голямата драма. По-важно е - как ще се разпредели намаляването на леглата по регионален принцип и по лечебни заведения.  Дали някои региона няма да останат без достатъчно болнични легла, което силно ще ограничи достъпа на пациентите до медицинска помощ?, коментира доктор Павлова. Тя уточни, че БЛС ще излезе със свое становище за Националната здравна карта, но след като види становищата на регионалните колегии.

Доктор Павлова подчерта, че изключително важно е и разпределението по нива на компетентност.

Забележете, в момента така е направена наредбата, че нивото на компетентност се определя от брой лекари, които работят в дадено отделение. Те биха могли да работят и да не могат да изпълняват най-сложните операции, да има достатъчен брой, но да не могат да изпълняват най-сложните операции. Навсякъде по света нивото на компетентност се определя от това какво могат да работят, каква сложност оперативна дейност или друга терапевтична изпълняват. Има много неща, които трябва първо да решим нормативно, дори и наредбата с критерии за сключване на договори със Здравната каса. Ако ние сега направим здравната карта и решим, че на пазара има десет лечебни заведения, а касата трябва да сключи договор с осем, с кои 8 трябва да сключи договори? Има много неясноти, има много неизвестни. И не може да се гледат нещата „на парче”, изолирано. И сега говорим само за тази  здравна карта, но тя води след себе си и много други проблеми, коментира доктор Павлова.


Цялото интервю с доктор Галинка Павлова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07