Фондация „Америка за България“, фирмите от Тракия икономическа зона, община Пловдив и областната управа стартираха гражданската инициатива „Подари си птица“.
Целта е по-активно да се работи за опазване на културно-историческото наследство и по специално за мозайките на Епископската базилика. Това съобщи за Радио Пловдив изпълнителният директор на фондацията Десислава Тальокова.
Тя разказа, че са провели среща в Пловдив с бизнеса, на която е била предложена идеята как да опазват над 2 000 кв. метра разкрити мозайки с над 100 вида птици на тях.
Целта е да се набират средства за бъдещия културен комплекс, в който община и фондацията вложиха над 16 млн. лева. Идеята е да се конструира и граждански съвет, който да наблюдава набирането на средствата, с които после ще се открият програми за деца, важно е комплексът да е живо място за пловдивчани, каза Тальокова.
Тя уточни, че ще се представят в близо време каталог с образите на всички птици от мозайките. От него всеки гражданин или представители на фирмите от града и региона ще могат да откупят изображение, и по този начин да помогнат със средства за бъдещи инициативи.
Изпълнителният директор на ТИЗ инж. Пламен Панчев подчерта, че фирмите са прегърнали идеята за подпомагане развитието на този проект. Той смята, че част от мозайките могат да се използват като рекламно лице на фирмите от региона.
Николай Трайков, директор на отдел "Проектиране и строителство" във фондация "Америка за България" съобщи, че очакват до дни да получат строително разрешително от общината, за да започне работа по изграждане на лека сглобяема метална конструкция на Голямата базилика и на площадното пространство. В момента община Пловдив изпълнява укрепването на пространството около разкопките от северната и източната страна.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..