В галерия „Резонанс“ е подредена изложба „Oт Панония до Филипополис…“
Пътища които се пресичат и разделят…
Всеки от нас е тръгнал по своя собствен , път търсейки своята идентичност …
Еднаквости и различия…
Метаморфозата на времето …
История без начало и край…
Една дълга приказка за едно безкрайно пътуване..
Пътуване от …и към …себе си …
Галеристката Антония Димитрова представи изложбата на Даниел и Золтан Людвиг от Унгария и младата българска художничка Милена Младенова. Целта е посланието за връзката между човека и природата да бъде постигнато с различни изразни средства
Изкустводедът Ференц Витез анализира творчеството на сина Даниел и бащата Золтан Людвиг.
„Даниел Людвиг е създал своя собствен свят много добре. Без значение какъв модел използва в картината, веднага разпознаваме следите от ръката и душата му. Хуморът е особено важен.Тази гротесна игривост е толкова дълбока във философията, колкото и критична. Той обръща внимание и на абсурдността в битието и човешките взаимоотношения.“
„Със своята живопис Золтан Людвиг създава митът за чисто житейски форми. В неговите архаични тонове една и съща роля имат както субективната визия, така и древния спомен, напомнящ за потъналите светове. Нещата като че ли се създават от само себе си, за да предизвикат нашето възхищение, като че ли Золтан Людвиг иска да ни каже: Погледни цветето, научи се от него на чист и пламенен, пълнокръвен и неопетнен живот. И макар да няма история, във вътрешността на всяко цвете се крие по една приказка.“
"Произведенията на Милена Младенова (скулптура и живопис), чрез символичната роля на кучето, водят зрителя към връзката между животните и човека, човека и нощта и архаичното състояние на съществуване.
Имаме чувството, че в очите на изобразеното животно най-често се отразяват съмненията на човешкия свят… Но животното винаги се доверява на човека. Така че, нека бъдем отговорни за световете: за Вселената вътре в нас, за света около нас. И ние не трябва да изкачваме високи кули - достатъчно е старателно да направляваме бреговете, които сме способни да усмирим.“
Интервюто с Антония Димитрова, артистичен директор на галерия „Резонанс“ и Милена Младенова, художник е в звуковия файл.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..