Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама художници в "Срещи по пътя" в галерия "Сигна"

| обновено на 25.04.18 в 10:18

Съвместна изложба живопис на Владимир Пенев и Здравко Палазов ще се открие в галерия „Сигна“ в Гранд хотел Пловдив. 

Те се представят с живопис под надслова „Срещи по пътя “. Откриването е в 18 ч. 

В тази изложба притчовите картини на Здравко Палазов се срещат с на пръв поглед "предметните" творби на Владимир Пенев  "По пътя", не  защото единият идва от Смолян, а другият от София, а защото имат общи послания. 

Здравко Палазов е сред най-ярките и самобитни български живописци. Картините му са предмет на дискусия, събират крайни мнения, но и критиците, и публиката ги харесва. Творбите му са с имена на притчи, посветени са на вечните теми за живота и смъртта, светлината и мрака, на зачатието, смирението, изкушението, греха… Религиозността в тях е примесена със сюреалистични сънища, и са препратка към древни вярванията и религиозни канони в християнството и исляма.

Владимир Пенев: Реалността е вдъхновението за създаване на голяма част от моите картини. Многопластовата реалност, различните нива на възприемане на делничното, баналното, познатото и натовареното му с друго, по-различно, особено значение, са поводът за създаването на тези реалистични композиции. Една сграда, едно дърво, една човешка фигура имат свой скрит вътрешен заряд, своя логика и живот. Впечатлилата ме външна изобразителна реалност е подтик в картините ми да се стремя към драматургична последователност, скрита фабулност, ако щете - сюжетност. Целта на всичко е постигане на контакт със скритите, амбивалентни, подсъзнателни страни на нещата и предметите, които ни заобикалят.

Външната привлекателност на голи тела, цветя, архитектурни пейзажи, са поводът да изразя тези свои разбирания за живописта, които се опитвам да постигна чрез класическа рисунка, форма и пространство."

 

Владимир Пенев през 1981 г. завършва живопис в класа на проф.Светлин Русев в Художествената академия в  София. От същата година е член на СБХ.

Работи в различни жанрове - фигурална композиця, портрет, голо тяло, натюрмарт, пейзаж.   Негово дело са и няколко стенописа.

С творбите си Пенев участва в редица общи изложби  в България и в представителни изложби на българското изобразително изкуство по света: Москва, Виена, Токио, Амстердам и др. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в страни като Германия, Англия, Португалия, Испания, Италия, Холандия, Швейцария, Австрия, Франция. Взема участие и в международнипленери  и симпозиуми.

Здравко Палазов е роден  през 1957 г. в Смолян. Още в ранна възраст заминава за Казанлък, за да учи в художествена гимназия. Продължава образованието си в Националната художествена академия в София, където се дипломира през 1984 г. със специалност Живопис. Веднага след това започват и активните му изяви във всички национални изложби, като работи основно в областта на живописта и рисунката, илюстрацията и художественото оформление. От 80-те години насам Здравко Палазов реализира поредица самостоятелни изложби в Германия, Швейцария, Чехия, САЩ, Испания и в още десетина други държави. В периода 2006 - 2014 г. е директор на Художествена галерия - Смолян. Живее и твори в родния си град.

Негови творби са притежание наНХГ, СГХГ, художествените галерии в страната, както и частни колекции в чужбина.


Интервюто със Здравко  Палазов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма музика, която така да повдига духа, като тази на Духовите оркестри

През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...

обновено на 06.05.25 в 13:36

Великите европейци - Вилхелм Рьонтген

В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..

публикувано на 05.05.25 в 15:48

Майските културни празници започват в Асеновград

Майските културни празници 2025 година се откриват тази седмица в Асеновград . Събитията започват от сряда, 7-ми май.  Организатор е общината, заедно с музикални и театрални състави и изявени асеновградчани-творци. Има запазени три дати в календара – 24, 25 и 26 май, когато в Асеновград изпращат абитуриентите с празнична церемония на..

публикувано на 05.05.25 в 09:58
Доц. д-р Младен Влашки

Преге - предаване за света на книгите, 03 - 09 май

В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърнест Хемингуей. Пролетни води. 96 стр., ок. 2А, Фрея, 2025. Уди Алън. Пълна анархия. Голямото завръщане. 202 стр., ок. 5А; и Странични ефекти. На гребена на вълната. 202 стр., ок. 5А, Кръг, 2025. Салман..

публикувано на 05.05.25 в 09:05

В "Срещите" за мъдростта и глупостта народна

Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..

обновено на 03.05.25 в 09:00