"Защитено и здраво поколение" е темата на Световния ден по безопасност и здраве при работа през 2018 г. Всяка година на 28 април Международната организация по труда насочва вниманието на световната общественост върху проблемите на работното място. През тази година организацията обединява кампанията "SafeDay" с кампанията, посветена на Световния ден срещу детския труд, който се отбелязва на 12 юни.
МОТ очаква общата кампания да ускори действията за постигане на две от Целите за устойчиво развитие, приети от Общото събрание на ООН - за безопасна и защитена работна среда за всички работници до 2030 (цел 8.8) и за приключване на всички форми на детския труд до 2025 г.
Групата на младите работници са хора на възраст от 15 до 24 години. Според данни на НСИ през 2017 г. заетите у нас на тази възраст са били 148 600 от 3.15 млн. общо. Отчетен е ръст в сравнение с 2016 г., когато техният брой е бил 133 400.
Допълнителните рискове на работните места, на които работят млади работници, се обуславят от липсата на достатъчно професионален опит, което представлява заплаха не само за тяхната безопасност и здраве, но и за колегите им. При непълнолетните работници негативно влияние върху безопасността на труда оказва и недостатъчната физическа и психическа зрялост.
По данни от Статистическите годишници на трудовите злополуки на НОИ, коефициентът на честота при младите работници е над средния за страната, а при непълнолетните той е 2 - 3 пъти по-висок от средния.
България е страната, в която детският труд е забранен, а работниците, които не са навършили пълнолетие, подлежат на специална закрила.
На 28 април се почита и паметта на загиналите при трудови злополуки. По данни на НОИ през 2017 г. в страната са регистрирани 2318 броя трудови злополуки, пряко свързани с работното място и трудовия процес, от които 79 са смъртни. През годините, благодарение и на дейността на Инспекцията по труда, се отчита намаляване или задържане на коефициентите на честота и на тежест на трудовите злополуки.
През 2017 г. инспекторите по труда са извършили над 45 600 проверки в почти 37 300 предприятия с 1.66 млн. наети в тях. Установените нарушения са 195 800. От тях, свързаните с безопасността на труда са 97 615. За отстраняване на нарушенията са приложени 188 400 принудителни административни мерки.
Турският Червен полумесец обзаведе и оборудва социална кухня в сградата на областната организация на БЧК в Пловдив. Президентът на Турския Червен полумесец Фатма Мерич Йълмаз бе на посещение при пловдивските си колеги, като се запозна с дейността на социалната трапезария, която има капацитета да изхранва над 100 социално слаби граждани по време..
Нова организация на движение, въведена с пътни знаци, ще повиши безопасността на движение по АМ „Тракия“ в област Пазарджик в участъка между 70-и и 90-и км, съобщи агенция "Пътна инфрасструктура". По разпореждане на министър-председателят Росен Желязков са предприети действия, с които да се гарантира сигурността на всички пътуващи по едно..
Строителните разрешения в Пловдив ще скочат с над 50%, ако Общинският съвет приеме предложението на заместник-кмета Хакъ Сакъбов за изменение на Наредбата за определеянето и администрирането на местните такси и цени на услугите в Община Пловдив. То предвижда за разглеждане, одобряване и процедиране на технически и работни инвестиционни проекти за..
Президентът на Дружеството на Турския Червен полумесец проф. д-р Фатма Мерич Йълмаз ще посети Областния съвет на Българския Червен кръст-Пловдив. Визитата е поредната стъпка в партньорството между двете организации и ще сложи начало на нови общи инициативи. Проф. д-р Фатма Мерич Йълмаз е първата жена президент на Турския Червен полумесец в..
Заразените и определени за умъртвяване дребни преживни животни с шарка в Пловдивско няма да се загробват, а ще бъдат изгаряни в инсинератор, който е инсталиран в Пловдив, съобщи д-р Иван Шиков, началник отдел „Здравеопазване на животните“ към ОБДХ- Пловдив. На проведено заседание на Общинската епизоотична омисия в Първомай той уточни, че вече..