Не е лесно да се ликвидират двойните стандарти при храните, заяви в интервю за Радио Пловдив Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
Съвременната търговия стигна до там, че търговеца поръчва един асортимент с конкретна ниска цена. Когато цената е много ниска, е ясно, че има пера, които не могат да се спестят – разходите за ток, човешки труд, кредити, данъци. И се стига до търсене на варианти за заместване на скъпи съставки в продуктите с аналогични на тях, но по-евтини. В дискусията за двойните стандарти на храните, която се води в общественото пространство – големите търговски вериги остават скрити. А през тях всичките тези храни, които се липсват на пазара – стигат до крайните потребители. Те не са ангели и те трябва да отговарят – защо в България доставните цени на основни храни, са изключително ниски по тяхно желание, а в същото време продажната цена на продукта, в някои случаи, стига до 2,5 пъти по-висока. Това е в центъра на решаване на съществуващи проблеми, категорична е Кукушева.
Лошите практики водят и до още по-лоши практики у нас
Около 15 % от основните хранителни продукти у нас няма етикетиране, нямат технологична документация, не отговарят на изискванията за регламент 1169. Този факт не е за подценяване. Защото се ужасяваме от мисълта – какво точно съдържат тези храни, коментира Мариана Кукушева.
Необходим е нов Закон за храните
Спешно и неотложно политиците трябва да приемат Закона за храните, допълни още Кукушева.
Цялото интервю с Мариана Кукушева можете да чуете в звуковия файл.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...