Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен фестивал на поезията „Орфей“ в Пловдив

| обновено на 10.05.18 в 14:02

Във фестивала участват творци от 13 държави. Откриването тази вечер е в Малката базилика с поетическо четене на поетите, които ще четат свои стихове на родните си езици.

Ще присъстват министрите на културата на България и Македония, посланици, консули и културни аташета на страните – участници във фестивала. 

Организатор на  международния фест е фондация “Пловдив ЛИК“ с финансовата подкрепа на програма „Културна програма за българското председателство на Съвета на ЕС 2018“ и Национален фонд „Култура“.

Участниците във фестивала са от Испания, Украйна, Гърция, Македония, Израел, САЩ, Италия, Франция, Сърбия, Румъния, Дания, Турция и България.

Във фестивалните дни ще се се проведе писателски форум на тема „Фигурата на Орфей – между мита и мига“ и презентации, посветени на тракийското културно наследство и историята на Пловдив.

Поетите ще се включат в празничното шествие на 11 май, посветено на Св. Св.Кирил и Методий. Те  ще посетят  Народния събор и Панаира на занаятите в парк Лаута в събота. Ще се състои церемония по награждаване  за Цялостно представяне, награда „Лирата на Орфей“, „Евридика“,и „По стъпките на Орфей“. 

Интервюто с директора на фестивала Антон Баев чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Мария Найденова получи наградата „Константин Величков“

Главният учител по музика в Средно училище „Любен Каравелов“ - Пловдив и диригент на фолклорен ансамбъл „Тракийска младост“ Мария Найденова бе удостоена с награда „Константин Величков“. Тя получи отличието на церемония в МОН като победител в националния конкурс за учители за най-добър урок, проведен в културна и/или научна институция...

публикувано на 30.10.25 в 13:45

Васил Стоев и Вежди Рашидов с обща изложба в галерия "Готи"

Пловдивската Галерия „Готи“ представя обща изложба на Васил Стоев и Вежди Рашидов „Форми на паметта“. В едно общо пространство се срещат две силни личности и две различни енергии. Живописта на Васил Стоев и скулптурата на Вежди Рашидов се преплитат в художествен диалог, който надхвърля граници и жанрове. Експозицията разказва история..

публикувано на 30.10.25 в 06:51

Реставрирана е къща "Недкович"- домът с най-богатата украса

Как приключва годината за Старинен Пловдив, разговор с проф.  Елена Кантарева-Дечева , директор на общинския институт. За ремонтите на знакови къщи в Стария град и за новите проекти, които ще следим и догодина. "Най-важният проект за реставрация беше знаковата къща "Недкович" в Стария град", каза проф. Кантарева. Тя припомни, че сградата не е била..

обновено на 29.10.25 в 12:23

Проектът VITA THERMAE - новите пътища на археологията

През 2026 година Националният Aрхеологически Резерват – Хисаря ще отбележи своята 50-годишнина, за очакваните събития и за реализирания проект Вита Терми - говорим в програма "Точно днес" с  доц. Митко Маджаров , директор на Археологическия музей в курортния град. Проектът носи визията от реалността към виртуалността – новите пътища на..

публикувано на 29.10.25 в 07:55

Симеон Ботев гостува на Дружеството на писателите

Писателят Симеон Ботев гостува в Пловдив за представяне на неговите книги.  Преди дни авторът спечели  - втора награда от националния литературния конкурс "Йордан Радичков" на община Берковица, за сборника му с разкази „ Неизбежният наследник “ (ИК Жанет 45). Преподавателят и писател Илия Михайлов ще бъде водещ на разговора със Симеон..

публикувано на 29.10.25 в 07:30