Фондация "Пловдив 2019" е домакин на среща на европейските столици на културата. В нея участват представители на 15 минали, настоящи и бъдещи столици на културата. Три дни, от днес до 13-ти май, те ще дискутират ролята на Балканите в най-големия европейски проект за култура, добрите и лошите практики при изпълнението на проектите .
Такива срещи в културните столици на Европа се провеждат традиционно година преди официалното откриване.
Сега в Пловдив ще бъдат директорите на бъдещите културни столици - Нови Сад (Сърбия), Риека (Хърватия) и Елевсина (Гърция). Освен това ще има представители на Норвегия, Германия, Унгария, Словения, Португалия, Швеция, Белгия, Полша, Дания, Холандия и Италия.
Гостите ще посетят ключови обекти и и културно-исторически забележителности в града. Срещата в Пловдив се реализира броени дни преди международното европейско жури да обяви дали препоръчва града за наградата Мелина Меркури.
Спектакълът „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир ще се играе довечера в голямата зала на Драматичен театър Пловдив. Режисьорът Стайко Мурджев представя съвременен прочит на комедията на Шекспир със средствата на ярка театрална изразност. Осъвременяването надскача често срещания по сцените подход за „актуализиране“ на класически..
Зона "култура" на Радио Пловдив представя нова книга от издателство "Жанет 45", която читателите оценяват много високо. С преводачката Русанка Ляпова говорим за романа "Мехмед, червената бандана и снежинката" на босненския писател Семездин Мехмединович . „Мехмед, червената бандана и снежинката“ е изборът на критиката за най-добър роман на 2018..
Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер. Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос". Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет. Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“. Входът е свободен...
В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“. Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..
Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет, съобщиха от Дружеството на пловдивските художници. Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров..