С ниски изкупни цени започна розоберът в Карловско. В началото на седмицата в Пловдивска област започна розоберът. Фирмите изкупуват за 2 – 2,50 лв 1 килограм набран цвят, която не може да покрие разходите ни, обясни пред Радио Пловдив Богдан Богданов, който заедно със семейството си обработва розови градини край карловското село Певците.
Розоберачите получават по 80 стотинки за килограм набран цвят. Проблем остава осигуряването на достатъчно работници, които да оберат нацъфтелите рози до обяд, за да се спази технологията на прибиране и варене на розовия цвят.
Метеорологичните условия засега – редуването на дъждове и слънце, предполагат добра реколта, каза още розопроизводителят.
Гергана Андреева – изпълнителен директор на Българската национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика потвърди, че се очаква много добра реколта. Над 40 хиляди декара са розовите насаждения, които са в много добро състояние, а над 50 работещи дестилерии са в готовност да произведат качествено розово масло.
Тя не се съгласи с твърдението за ниска изкупна цена. Себестойността на розовия цвят се определя от преработвателя, който съобразно рандемана, трябва да го вложи в производството на розово масло. Всеки по веригата има право на мнение, но себестойността трябва да е такава, че да има кой да го купи. В противен случай розовото масло няма да бъде реализирано. На работната ръка се дава толкова, колкото е договорено. Освен това стопанисването на розовите градини не е лишено от възможността да бъде субсидирано от МЗХ. За целта обаче земеделските производители трябва да са регистрирани като земеделски производители. Факт е, че една част от розопроизводителите нямат регистрации. Тя добави, че преработвателите имат договори със земеделските стопани и целогодишно ги подпомагат. Изсветляването на сектора ще помогне за добрия бизнес, освен това закупуването на розов цвят без документи няма да се допуска.
Андреева обясни, че е некоректно да се твърди, че има залежало розово масло, защото то има вечна годност. Налични количества розово масло от предишни реколти има, но то не е с добро качество и затова не е потърсено от преработвателите. Външните клиенти очакват тазгодишната реколта с нетърпение. Традиционно българско розово масло се реализира в Западна Европа, Великобритания, Далечния изток, Нова Зеландия.
Саудитска Арабия, Катар са интересни пазари, наблюдава се и завишено търсене като там розовото масло се използва и в ХВП и като хранителни добавки. Качественото розово масло има качествена цена. Килограм розово масло струва между 10 и 12 хиляди евро, а ако е биологично и сертифицирано е много по- високо. По това може да се съди дали едно масло е истинско. Затова е сигнализарана и агенция „Митници“. Ако се получи пратка с нереално ниска цена, то това не е розово масло.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..