Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едва 10% от българите, заети в земеделието, работят на трудов договор

| обновено на 10.05.18 в 14:24

Еднодневните трудови договори в селското стопанство за работа на 4 часа бяха посочени като решение, създаващо проблеми вместо да ги реши. Това стана на международна конференция в Пловдив, посветена на недекларирания труд. 

Припомням, парламентът гласува промяната в Кодекса на труда с аргумента, че така се дава  по-голяма мобилност на големи групи работници, които в рамките на един или няколко дни ще започват и приключват дейности по обработка и прибиране на земеделска продукция при един или няколко работодатели. 

Според лидера на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ Светла Василева трудно ще се контролира дали един работник е зает за 4 часа, или  за 8, но пък е осигуряван върху половин работен ден. 

От синдиката представиха данни, според които само 10% от българите, заети в земеделието, са на трудов договор. Над 87 процента са наети на устна договорка. 

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров  коментира, че влезлите в земеделието близо 20 милиарда лева евросредства от 2007 година досега не са дали адекватен резултат в заплащането на работната сила, както и в брутния продукт на отрасъла. Парите са съсредоточени в близо 3000 стопанства, а останалите фермери съществуват трудно. 

На тази база не виждам защо да защитавам запазване или увеличение на парите за земеделие в следващия програмен период, вместо парите да отидат за дигитализация например, заключи Димитров.

 Временната работа е все по-често срещано явление особено в Южна и Източна Европа, а социалните условия и права са много по-малко. Това заяви евродепутат Момчил Неков по време на семинар за пpoтивoдeйcтвиe нa нeдeĸлapиpaнaтa зaeтocт в зeмeдeлcĸия ceĸтop в Пловдив.

Според него трябва да обърнем по-голямо внимание върху земеделието у нас и да го развием с помощта на европейските политики. „Трябва да отбележа със съжаление, че днес 85 % от храната ни е внос, а не собствено произвоство“, каза Неков.

„Проблемът с работната ръка в земеделието у нас е сериозен, най-напред, чисто демографски и второ полагането на недеклариран труд. Смятам, че е необходимо ограничаването му, както и показване на добри практики в противодействието на недекларирания труд“, коментира Момчил Неков.

По думите му, работниците не трябва да бъдат потърпевшите от въвеждането на мерки срещу недекларирания труд. Стъпка в правилната посока е да се предприемат мерки към работодателите. Необходимо е да се въведе система за бърза проверка чрез използване на дигиталните възможности, посочи Неков.

Той даде пример с Испания, където са въвели система за контрол за секторите портокалови и лозови масиви.Въз основа на реализирана продукция, те изчисляват за колко време и от колко души може да се набере тази продукция. Ако се окаже, че има разлика между тази референтна база и физически осъщественото, например ако излезе, че един берач набере 3 тона портокали на ден, то значи има неестествен и недеклариран процес. По този начин може да се осъществява ефективен контрол.

„Смятам, че и в България може да се въведе подобна система за контрол - на базата на реализирана продукция, да се въведе формула за пресмятане на необходимия персонал. Ако не са осигурявани и регистрирани толкова работници, това ще означава, че се използва недеклариран труд“, заяви Неков.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Откриха граната на улица в Пазарджик

Днес в следобедните часове в Районно управление в Пазарджик е получен сигнал, че е открита ръчна граната на една от улиците в града.   Обаждането направил тийнейджър, след което теренът е отцепен. Уведомено е военното министерство, откъдето се очаква екип, който да я транспортира и неутрализира. Няма пострадали при инцидента. „ Гранатата е..

публикувано на 28.11.24 в 18:54

Ценна статуя на богинята на Филипопол е укривана 6 месеца в Епископската базилика

Уникално произведение на античното изкуство в стил, характерен за елинистическата епоха, показа директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов.   Открита е под базиликата в останки от езически храм от 2-3 век от новата ера, които не са проучени.  Става дума за глава на градската богиня на Филипопол Тюхе. Статуята е открита по време..

публикувано на 28.11.24 в 13:01

РЗИ - Пловдив с кампания за Световния ден за борба със СПИН

По повод 1 декември, Световен ден за борба със СПИН в Пловдив ще се проведе активна кампания, която ще е насочена към превенция. Това съобщи д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ-Пловдив.  Той допълни, че 45 000 презерватива ще бъдат раздадени на много места в града, включително и на дербито между "Локомотив" и "Ботев", на 1 декември, на стадион..

публикувано на 28.11.24 в 12:17

КЗК проверява за картел застрахователите

Комисията за защита на конкуренцията влезе в офиса на Асоциацията на българските застрахователи.Проверката в помещенията на сдружението на застрахователи е в следствие на образувано производство за картел между застрахователите за поскъпване на застраховката „Гражданска отговорност“ на таксиметровите шофьори. КЗК ще проучи дали..

публикувано на 28.11.24 в 12:13

Такса смет скача и в Кричим

Кричим е поредната община в Пловдивска област, която ще повиши такса смет от догодина. Предвижданото поскъпване е с 25 %, съобщи кметът Атанас Калчев. Причината е значителното увеличение на разходите, които не могат да се покриват от собствените приходи на общината. Такса битови отпадъци не е актуализирана от 2020 г., обясни той. От..

публикувано на 28.11.24 в 12:12