Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След година отварят Епископската базилика за посещения

| обновено на 10.05.18 в 14:04

Епископската базилика на Филипопол е разположена върху по-ранни сгради, това заяви Жени Танкова, ръководител на археологическото проучване през последните години по време на конференция на тема „Епископската базилика на Филипопол: проучвания и резултати“. 

Очаква се разкопките да продължат и да се изясни функцията на сградите. Археолозите смятат, че става въпрос за по-ранна култова римска сграда, а помещенията в съседство вероятно са част от зърнохранилище.

В короната Пловдив има един бисер, който най-много тежи, а именно – Еписпоската базилика, подчерта професор Казимир Попконстантинов. Той допълнио, че тя има две „посестрими“ - базиликите на остров Свети Иван в Созопол и тази при село Оногур в община Тервел.

В средата на април следващата година ще се пререже лентата на обект Епископската базилика на Филипопол, заяви Ленко Ленков от „Америка за България“. Предстои строителството на защитното покритие за мозайките и прилежащото пространство на музея, допълни още Ленко Ленков.

По време на конференцията заместник-министър Амелия Гешева припомни, че в началото на този проект амбициите са били по-малки и никой не е очаквал да се стигне до представяните на конференцията резултати.

Това беше едно от най-тежките политически решения, но Епископската базилика ще е едно от нещата, с които ще се запомнят последните два мандата, подчерта пловдивският кмет Иван Тотев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02

НГСЕИ с голяма изложба на бивши ученици за 50-я си юбилей

Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..

публикувано на 08.01.25 в 09:42