Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи и македонци трябва да живеем заедно в Европа

Министърът на културата на Република Македония Роберт Алагьозовски, който е на тридневно посещение в Пловдив, бе гост на следобедното предаване на Радио Пловдив "Ден след ден".  Алагьозовски е писател, есеист, критик и преводач.

Като представител на опозицията в предишните години и сега като министър в кабинета на Зоран Заев, той е сред противниците и  деконструкторите на мегаломанския проект "Скопие - 2014",  който засипа македонската столица със статуи и паметници.  

Скопие 2014 е кич, евтин филм от Холивуд. Негативните последици от този проект са големи, не само заради историческите неистини и деленето на хората. Това беше един корупционен проект, в който са вложени много милиони, а е строено некачествено. Парите са взети от бюджета, нарушени са много закони, много тежък проблем. За демонтажът ще се необходими нови средства, спиране на движението, което създава конфликти в обществото и затова решаваме проблема внимателно и деликатно.

Роберт Алагьозовски е за втори път в Пловдив. Предишното му посещение е било преди 20 години. Впечатлен е от развитието на града, от грижата за опазване на културно - историческото наследство и обновяването на старите сгради. Сподели, че разстоянието между Скопие и Пловдив не е повече, отколкото до Солун и Белград, но липсата на инфраструктура и информация в Македония за втория по големина град в България, пречат на обмена на туристи.

 Ако се изгради Коридор номер 8 пътят между Пловдив и Скопие ще се скъси. Вярвам, че Пловдив и този край могат да станат привлекателни и за македонските граждани. Предстои Пловдив да се побратими с Охрид и Куманово. Така ще се поощри туризма и Пловдив ще стане привлекателен за македонските туристи. 

Министър Алагьозовски определи двустранните отношения като  изключително позитивни. Договорът за приятелство е една рамка за развитие на отношенията и успех на дипломатите. Дава се перспектива за един европейски диалог. Според него културните и образователни институти, както и културно – историческото наследство трябва да се освободят от идеологиите и от партизирането им.

Той заяви, че сформирането на историческите екипи, които ще направят преглед на общото ни минало не е забавено. Нека учените по спорните за двете страни въпроси намерят рамката, с това няма да бъде открита топлата вода. Подобен учебник беше създаден преди години между Германия и Франция. Квазиисториците винаги ще имат свои групи, такава е демокрацията. Но държавната политика не трябва да бъде конфликтна и не бива да асистира при създаването на конфликти.

Да се твърди, че Кирил и Методий са македонци или Цар Самуил е българин е стесняване на историческата истина. По- важното е тяхното значение. Кирил и Методий се честват не само в двете страни, но в Чехия, Словакия, Полша, защото тяхното значение е огромно. Политическата ни енергия трябва да бъде вложена в усилията да живеем заедно в Европа.

Македонското ръководство се надява въпросът с името на бившата югорепублика да се реши скоро. Текат много интензивни преговори, освен това предстои среща на Ципрас и Заев в София след седмица.  Ние искаме да се сложи точка на този спор и да се отвори вратата за членството на Македония в ЕС.

Цялото интервю с министъра на културата на Македония Роберт Алагьозовски чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28