Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва консенсус за промяна в закона за вероизповеданията

Промените в закона за вероизповеданията и препирните около него. Разговор с проф. Христо Матанов ексдиректор на Дирекцията по вероизповеданията и университетски преподавател. 

Проф. Матанов подчерта, че без политически консенсус, промените в този закон се обезсмислят. Ако   няма политически консенсус и  консултации с основните вероизповедания той няма да бъде приет. 

Той  определи като "странно" политическото разделение по въпроса  / управляващите от ГЕРБ подкрепиха законопроекта на ДПС и БСП, а не на съуправляващите от ПФ, които внесоха в НС законопроекта / . И такива странни разделения политически патриотите на една страна, пък части от управляващата коалиция, пък тя чрез свой представител подписа законопроект с ДСБ и ДПС, мисля, че нещата много се объркват. Няма да стане така.

 Въпросът е, че този закон трябва да бъде приет с консенсус, иначе става безсмислен. И без това религиите много се политизират въпреки конституционното постановление, че е забранено, те се политизират и никой не може да контролира отказа от политизация. 

Проблемът в България не е, че няма закон. Матанов е категоричен, че е необходима промяна в Закона за вероизповеданията, защото промените от 2002 г. не са достатъчни, и така е останал " законецът от 1952г.". А има нужда от  осъвременяване.

По основното предложение в проектозакона за спирането на финансирането на религиозните деноминации от чужбина, Матанов е категоричен, че това трябва да се прекрати, както е  сега у нас, като даде пример с имамите, които  получават заплати от турския ДИАНЕТ/ турската дирекция по вероизповеданията /. Но, подчерта той, това държавно субсидиране, трябва да бъде  и за останалите малки деноминации, които едва ли събират повече от един процент. . Ако направите една проста сметка ще видите, че това са много малко хора. Това не би нарушило бюджета. Те са такива величини, че няма да се отразят на цифрите след запетаята. 

Но финансирането от чужбина под тази форма би трябвало да се спре. Аз пак казвам, те помощи могат да получават и законът го позволява, обаче не да получават заплати, това е нещо съвсем друго, това означава пряка зависимост. 

Матанов даде пример и с някои европейски държави, в които е приет задължителен данък, с възможност, ако някои не желае да се определи към религиозна деноминация, този данък се препраща към други социални сфери, както е в Италия.  Друг е въпросът, че технологията е много сложна по какви критерии да се направи това. Има европейски държави, където критериите са сходни – изчислява се процент от населението, което е привърженик за дадена религия. Дали в България като малка страна важи това обаче е друг въпрос. За една Германия, която е 90 милиона, вероятно става, тъй като да се събере 1 или 2 % не е проблем в отделните лендери. В България е проблем.

Проф. Матанов коментира и решението на Светия синод на БПЦ да не изпраща свои представители за отбелязването на 1000-годишнината на Охридската архиепископия. 

Цялото интервю с проф. Матанов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

350 000 лева влагат във втория STEM център на ЕГ "Иван Вазов"

В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година.  Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата.  Общата стойност на проекта ще бъде..

публикувано на 08.01.25 в 10:17

В кино "Космос" ще има киносалон и театрална зала

Как ще изглежда кино „Космос“ след ремонта, който се очаква да започне съвсем скоро - през февруари, след като се избере фирмата за изпълнението му?  Архитект Димитър Балджиев, който е изработил проекта, обясни, че се предвижда  основен ремонт на сградата. "Тя ще бъде преустроена в кино, но с възможности за театрални камерни представления и..

обновено на 08.01.25 в 06:22

С ИИ направихме обективен анализ на изборния процес

„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да доведат..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

ГЕРБ не е притиснат да състави кабинет, на власт е чрез Главчев

ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..

публикувано на 07.01.25 в 16:06
Габриела Руменова

Мобилните оператори прилагат агресивна нелоялна практика

Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките.  Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените.   Казусът с  непоисканите..

публикувано на 07.01.25 в 15:48