Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решението на Светия синод за Македония е учудващо и неловко

| обновено на 16.05.18 в 16:57

Като учудващо и неловко Петър Мутафчиев определи  решението на Светия синод да не изпрати свои представители в Охрид  за отбелязването на 1000-та годишнина от създаването на Охридската архиепископия. Мутафчиев е част от  Инициативния комитет, който подготвяше общото  честване на годишнината, член е на  Управителния съвет на Българското сдружение на родовете от Македония,  наследник  е на   Шапкаревия род от Охрид, политик, бивш транспортен министър и депутат.  

Петър Мутафчиев каза, че Светият синод на БПЦ е закъснял с решението си. И не става дума дали това решение е канонично, или не е канонично, а защото е свързано с българската църква, с българския народ и история. А са поканени и българския президент и премиер. И допълни, че в подписаното наскоро Споразумение между България и Македония няма как да не бъде засегнат и този въпрос.

Мутафчиев не приема обяснението за каноничност за достатъчно основателно: не става въпрос за каноничност, а за воля и кураж и по-добра връзка с държавата. Да, БПЦ е независима, но е и част от българската държава.  Във връзка с каноничността, той  риторично попита как е било възможно и канонично , когато Сръбската православна църква е  признала Охридския архиепископ от нейна страна, тогава БПЦ да не реагира ? 

Той каза още, че независимо от ситуацията, на 28 май ще бъде издадена специална марка за 1000-годишнината, а те ще бъдат на честването в Охрид. 

Защото това е част от българската история и ние не считаме  и не приемаме, че като отиваме там, сме предали част от историята ни, напротив,  нашата история в Македония  е част  и от македонската история, това са хора, с които ние кръвно сме свързани, нашите родове произхождат от там, ние сме били членове на една и съща православна църква и трябва да търсим възможностите да постигаме общи цели в интерес на българската и македонската държава и на българските и македонските и българските граждани. 

Цялото интервю с Петър Мутафчиев е в звуковия файл. 



 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28