Ще се борим до край, спрем ли дотук, губим. Крайна мярка е, но сме готови да протестираме и в Брюксел. Това обявиха протестиращи превозвачи от Пловдив, които са част от националния протест на превозвачите срещу т. нар. „пакет мобилност“, предложен от Европейската комисия.
„ЕС, не убивай транспорта в България!“,
„Макрон = дискриминация!“,
„Транспортен пакет 1 и 2 = exit!“,
"Не на дискриминацията в ЕС!!!".
Областният управител Здравко Димитров и шефът на Областната дирекция на полицията Атанас Илков провериха на място създадената организация на движението.
Европа си е Европа, ние сме българи, трябва да си защитим българското. Това заяви пловдивският областен управител и посочи, че превозвачите не се натрапват, но искат и да бъдат видени и чути. Затова избрахме Асеновградско шосе, където минават по 30 000 коли на ден, коментира Здравко Димитров.
Пловдивските превозвачи посочиха още, че предлаганите от Европа мерки са рестрикции срещу българските превозвачи, които ще са фатални както за бранша, така и за икономиката ни. Транспортният бранш осигурява близо 17 % от бюджета на държавата, посочиха превозвачите.
Този „мобилен пакет“ не защитава превозвачите. Целта им е да вземат българските шофьори и те да отидат да работят във френски и немски фирми, коментира Петко Ангелов.
Протестът на пътя Пловдив – Асеновград продължава до 14 часа.
На място за кратко по обед пристигна и Пловдивският митрополит Николай. Той посочи, че днес е великият празник на Христовото Възнесение Спасовден, празник е и на всички шофьори. По думите на владикта тяхната професия никак не е лека, свързана е с много рискове и натоварване. Затова дядо Николай определи като свещен дълг да се помолим за тези хора Бог да ги дари с ангел пазител, верен покровител и наставник по пътищата на техните добри и богоугодни дела.
Митрополит Николай отбеляза, че Българската православна църква всякога е била и ще бъде стълб и крепило на истината, на доброто, на справедливото.
Именно затова счетох, че мой свещен дълг е справедливите искания на превозвачите да подкрепим с благослов: Бог да благослови онова, което е добро и полезно за народа ни, за всички, които се трудят справедливо, честно, почтено да се осъществи и увенчае с благословен от Бога успех. Честит Спасовден!, благослови дядо Николай.
Превозвачите заявиха готовност да се борят до край. Като крайна мярка не изключват да стигнат и до протест в Брюксел.
Представители на транспортния бранш от Смолянска област също се включиха в Националното шествие на българските превозвачи. Мирният протест се проведе в района на Митническото бюро, където бяха паркирани камиони на транспортни фирми.
Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица. С близо 600 000 лева се увеличава..
ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..
Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..
Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..
Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева. От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..