Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорът за новото име на Македония е геополитически

Решението за новото име на Македония не зависи нито от Македония, нито от Гърция, защото в т.н. Западни Балкани се сблъскват много геополитически интереси, каза Стефан Шивачев историк и директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.  

 

Дни след като на срещата ЕС - Западни Балкани в София беше обявен консенсус за името Илинденска Македония се оказа, че в Гърция не се приема това име. 

Ако зависеше само от Гърция и Македония, този спор, повече от 25-годишен, отдавна щеше да се реши, но  интереси в региона имат :  Ердоган и Турция, която ще строи магистрала   в Босна и Херцеговина, в Черна гора влизата китайски пари, руски интереси има също в тази зона, както и американски - най-голямата база на САЩ в Европа е в Косово. А и самата Гърция също има интерес Македония да е слаба и нестабилна, защото е туристическа дестинация, която сега Гърция ползва за себе си.

Аз мисля, че много, много са тези страни, които имат интерес Македония да остане нестабилна, Македония да остане една дупка, която да не може да се развива нормално. 

Според Шивачев, позицията на българското правителство, което приема името Илинденска Македония, е правилна. Независимо от твърденията на някои български историци, че така се краде част от българската история.  Той допусна като един от приемливите варианти името Нова Македония , защото така ще се загърбят всички стари исторически спорове.

Най-добрите варианти за мен като историк за разрешаване на спора с името и намиране на решение това са от една страна Илинденска Македония, а от друга стран едно наименование, което също така се обсъжда, примерно Нова Македония. Защото виждате, че официално всичките тези дивотии, които се извършиха през последните десетина години, бяха прекратени в Македония. Македония се отказа от амбициите да бъде наследник на древните македонци.  В Македония се призна, и то от обикновените македонци, мога да ви гарантирам, че от много, много години си го признават, че в крайна сметка между България и Македония има една обща история и от там нататък е съвсем естествено на територията на днешна Македония да се обособи една отделна държава със свое национално съзнание, защото там хората казват, да, ние сме имали обща история с българите, но в крайна сметка по различни причини, под външен натиск  през последните стотина години се обособява и една такава държава.

Аз мисля, че България не трябва да се намесва остро в спора за името, защото какво лошо има в името Илинденска Македония. Знаете, че през 1903 г. в Македония е организирано въстание, което цели освобождението на Македония и Одринско.

Аз лично освен името Илинденска Македония смятам, че едно име като Нова Македония би могло да обедини и да приближи интересите както на Гърция, така и на Македония, защото в крайна сметка като историк мога да ви обяснявам, че под географското име на Македония от античността до днес има поне 4 – 5 промени  основни географски промени. Знаете, че в средновековието под името Македония  е известна областта между Одрин и Пловдив. В крайна сметка ние сега се дистанцираме от миналото, което в крайна сметка под името Македония.

Наистина е време в името на развитието на нашия регион в името и на взаимоотношенята  между Македония и България да бъде намерено решение на този спор, който в крайна сметка е изкуствен, защото ако се върнем в тези повече от 25 г. ще видим, че непрекъснато се правят някакви предложения, които в един момент се приемат, даже и предложения, които са направени страна на Гърция, приети са от Македония, след това отново са оспорени. Ако вървим на варианта за това, че опозицията в Гърция не е съгласна с дадено име, в такъв случай според мене никога няма да бъде намерено единно решение на въпроса.


Цялото интервю със Стефан Шивачев е в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28