Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългът на учителя е изпитание, кръст, който носим

Като всеки човек,  за мене е  много ценно трудът ми да бъде оценен. Никой от нас не е самотен остров и разбира се, е окриляващо за всеки  творец, когато общността потвърди по някакъв начин смислеността на това, което е направил. Винаги много съм обичала празника, но този 24 май през 2018-та година за мене е специално издание, заяви носителката на наградата „Пловдив“ 2017 за литература за книгата  проф. Инна Пелева. 

Георги Марков е от личностите, които не трябва да пускаме да си отидат. По някакъв начин трябва да будим отново паметта за неговия избор, за неговата драма, защото тя не е затворена в едно окончателно приключило време. За всеки творец, за всеки интелигент отново и отново ще се възпроизвеждат въпросите, които са стояли пред Марков. Каква е цената на успеха, как стои въпросът с морала, с нравствеността, кое е по-важното – дали да се реализираш, което е много важно за всеки от нас или понякога е наложително да избереш по-трудния и рисков път?

Въпросът за интелигенцията и властта никога няма да бъде снет от дневен ред.  Всеки, който преподава, преживява разликите между генерациите, за много бързо променящия се контекст, който налага и промени в идеята за  това, какво означава точно „знаем“,  какво значи да си информиран и дали чистата информираност – фактологичната страна на знанието, е достатъчна. Аз обаче съм по-скоро обнадеждена. Тези дни бяха представени данни от статистика, в която се оказа, че има много сериозна разлика между закупени книги миналата и тази година. Ръстът е впечатляващ. Излиза, че все-повече хора си дават сметка, че интернет.информираността не е нещо достатъчно, че това не е изчерпващо всичко знание,  все-повече хора си купуват книги и четат, ами да се зарадваме, да поздравим общността си точно заради това!

Проф. Пелева подчерта, че отговорността на съсловието – учителите, преподавателите, е много специфична напоследък и призова да не се отказват да говорят с младите хора, които намират необозримо количество фактологизми в дигиталната среда.

Все така полезно е обаче, да ги интерпретираме, да говорим за тях, да се опитаме да потърсим с помощта на специфично образованото ни съсловие дълбочината под повърхността,  другия поглед. Без учители не можем и аз се радвам, че дългът ни не е снет. Това си е вид изпитание, кръст и ние ще си го носим.

Нашето време не е чак толкова уникално и изключително. Казвам това, за да се успокоим и за да гледаме по-ведро на ситуацията, защото във всяко време се случват какви ли не неща и в добрата и в лошата посока.

 Аз влизам в зала със студенти всяка седмица и виждам одухотворени лица, хора, които искат да чуят, не са на банката по принуда, а заради така продуктивното любопитство на младия човек. Заради съзнанието, че  не всичко знаят,  че не всичко е лесно постижимо, че преди нас е имало хора, които са интерпретирали света от различна гледна точка, но това, което са видели в него, ни е все така необходимо. Това чувство за приемственост, че въпреки всичко е възможно да предадеш нататък. Някаква много особена щафета, която крепи, това окуражава.

На 24 май искам да кажа точно това на съгражданите ни „Кураж, хора, нищо не е изгубено!“  Ако продължим да си вършим работата, всеки да върши това, за което има образованост, ерудираност и дарба, със сигурност резултатите ще са добри.

Чуйте звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28