Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече е назначен юрист в общината за защита на личните данни

Община Пловдив ще спазва стриктно Общия регламент за защита на личните данни

Европейският регламент за защита на личните данни (GDPR) ще влезе в сила на 25 май, но никой не е напълно готов – нито компаниите, нито дори регулаторите, отбелязват юристите. 

Как общината в Пловдив ще поеме личните данни на гражданите - говорим със секретаря на общината Ангелина Топчиева. Тя разказа, че тези правила са приети от 2016 година, но се прилагат от днес за всички страни от ЕС. 

Няма да се променят правилата за обработване на личните данни, ние ще продължим, както и досега да спазваме закона, посочи Топчиева. По думите й администраторът трябва да информира гражданите как се обработват и съхраняват неговите данни, защото трябва да стане ясно какви категории данни се събират.

Администраторът трябва да изготви и регистър, в който личните данни се съхраняват, както и да предприеме мерки, с които гражданите да са сигурни, че информацията се обработва законосъобразно, съхранява се от Общината отговорно и се защитава. 

Достъп до регистрите имат определени  оторизирани длъжностни лица.

Гражданите вече ще могат лично да проверят информацията дали отнасящи се до тях личнин данни се обработват, за какви цели се обработват и на кого се предоставят. Това може да стане с декларация, която се подава в деловодството на общинската администрация. Съществува и текст, който предоставя право на гражданите да бъде преустановена обработката на техните данни. Те могат да коригират или да изтриват техни лични данни при администратора, в случай че имат за това доказано законово основание или когато данните са грешни. Не могат да бъдат заличени обаче данни, свързани с административно-наказателната дейност на Общината или свързаните с текущи договори. Всеки конкретен случай обаче  ще бъде разглеждан отделно от длъжностното лице по защита на данните, подчерта още Топчиева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12

платена публикация
Специализирано изложение за земеделие БАТА АГРО 12 - 16 май 2025 година

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО.  Регистрацията за участници..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

За първи път лидер на БСП тръгва от властта, а в НС партията е малка

Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив.  Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..

публикувано на 17.02.25 в 15:46