Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергетиката ни е зависима и се управлява по руски маниер

| обновено на 25.05.18 в 15:45

Европейската комисия обяви, че разследването и срещу „Газпром“ за предполагаема злоупотреба с господстващо положение ще приключи без глоба за компанията. Това става след като „Газпром“ се съгласява с промени в търговската си политика. Как ще се отрази новата ситуация на отношенията на България с основния й газов доставчик -  по темата разговаряме с енергийния експерт Васил Филипов.

Основната му теза е , че България от години безцеремонно се ограбва от Русия, която продава суровината на изключително високи цени.

Филипов припомни, че преди 21 години, когато той става е директор на "Булгаргаз", „братушките“ са поискали вдигане на цените с  25% процента. По същото време Турция плаща двойно по- малко. В трудните преговори се стига до заплаха от българска страна, че ще спрем транзита през наша територия. Така или иначе цената остава висока и следва срив на редица промишлени производства, като например химическата ни промишленост.

И днес вината  за цените, на които купуваме е, че енергетиката е зависима от руски доставки и се управлява по руски маниер.

Сега фактът, че Европа се опитва да постави на място е добър, коментира Васил Филипов. Ние сме в семейство на високотехнологични държави, но за зла беда страната ни се управлява не добре, положителното развитие не се случва.

И това до голяма степен се дължи на руската пропагандна машина, която денонощно сее заблуди.

За да имаме благата, които имат европейските държави трябва да има промяна у нас.

Газопровод през Черно море няма да бъде ефективен, каза Филипов в коментар на предложените от Румен Радев при посещението му в Москва  за доставки директно през Черно море.

Драстично поскъпване на газа няма да има, прогнозира Васил Филипов. По думите му поскъпване може да се случи в рамките на 10%. А що се отнася до заплахата от спиране на доставки. Това е несериозно, защото пазарите и продажбите на гориво са жизнено важни за Русия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07