Растежът в България през миналата година се оценява по предварителни данни на 3,6%, което е малко-по-слабо от 2016, когато той беше 3.9%. Самите числа не са толкова важни, но е неприятна тенденцията надолу и още повече, че очакваме и през следващите няколко години този растеж да остане на това ниво.Това заяви икономистът доц. д-р Виктор Йоцов - ръководител на екипа от ИИ при БАН, изготвил годишния доклад за икономическото развитие и политиките в страната за 2017 г.
Казвам, че е неприятно, защото въпреки че този растеж е над средния в ЕС, в сравнение с новите страни-членки ние вече изоставаме. Само две страни от новите имат по-нисък растеж от България, което очевидно не е приятно.
Има и проблеми във фискалната политика, в платежния баланс, в пазара на труда и оценката ни е, че има нужда от структурни реформи за ускоряване на икономическия растеж. На нас сега ни трябва растеж от минимум 5%, че и нагоре, за някакво догонващо развитие, така че през следващите 15-ина години да се приближим до около 75% от средното за Европа.
Изхождайки от изключително неблагоприятната демографска ситуация с отрицателен естествен прираст и миграция, през миналата година беше отбелязано нарастване на заетостта в икономиката. Това е изключително добро постижение. По отношение на безработицата през последните години, тя намалява, което се дължи на това, че заетостта се е увеличила. Все още обаче не можем да изпълним някои от критериите за Европа – напр. заетостта да бъде 75% от работоспособното население, но като цяло тенденциите са положителни.
Сред препоръките на икономистите доц. Йоцов посочи необходимостта от по-активна фискална политика, но призова все пак за запазване на фискалната стабилност, за да не се отива към прекомерни разходи и дефицити, които затрудняват икономическото развитие.
Имаме някои препоръки и по отношение на данъчната система и необходимостта от нейното усъвършенстване. Тук остава въпросът не само за самото пропорционално облагане, но и за структурата й – косвените данъци, искаме да се включим и в дебата за това, дали не трябва да се възстанови необлагаемият минимум за по-справедливо разпределение на данъчното бреме между населението. Имаме препоръки и по отношение на това, че е необходима по-силна държавна намеса с оглед увеличаване на ролята на външната търговия, тъй като през последните години тя изгуби ролята си на основен фактор за икономически растеж.
Чуйте повече от звуковия файл:
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..