Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марсилия споделя своя опит на успешна ЕСК

4
Мишел Келеменис (с розовата риза) и Лоран Меус (с очилата)
Снимка: Иванка Петкова, Радио Пловдив

Как вторият по големина френски град Марсилия стана успешна европейска столица на културата преди 5 години - през 2013 г.? Как танцовото изкуство помогна повече туристи да посетят града и близките селища и да се повиши качеството им на живот? 

На тези въпроси отговориха двама французи – Мишел Келеменис и Лоран Меус, които презентираха своя успешен опит в популяризиране на танцовото изкуство във Франция и Европа. Те гостуват в Пловдив по покана на фондация „Пловдив 2019“ в рамките на фестивал за обмен на знания между артисти в областта на сценичните изкуства от европейските столици на културата.

Мишел Келеменис е танцьор, хореограф и директор на френската организация KLAP Maison pour la danse (Дом за танца) в Марсилия. Преди 5 години вторият по големина френски град се превърна в успешна европейска столица на културата, а изкуството много помогна за това, разказа Мишел Келеменис.

В днешно време културата е възможност за нова динамика в развитието на града. Марсилия, която е много голямо средиземноморско пристанище, едва след 2000-та година започна да привлича многобройни туристи и да развива активно туризъм в региона. Важно е да можем да предложим една отлична културна среда, което да върви паралелно с обновяването на града, обясни още Мишел Келеменис.

В Марсилия танцовото изкуство доста трудно намери своето място. Различни културни институции организираха различни прояви, но след време те преставаха да съществуват, защото нямаше кой да ги обедини. В тази роля влезе проектът Европейска столица на културата и така имаме обединен подход към големите проекти, обясни Келеменис, като уточни, че само неговата компания прави 3 големи фестивала през годината.

Зам.-директорът на KLAP Лоран Меус разказа за опита на компанията в разработването и реализирането на редица успешни проекти в областта на културата. Компанията реализира около 50 продукции годишно, от които 20 са нови, а 10 са премиери на национално или европейско ниво, както и турнета във Франция и чужбина, които са посетени от средно 10 000 зрители годишно. 

Постепенно с течение на времето се превърнахме в център за творчество, разказа зам.-директорът Лоран Меус. Той уточни, че цялата им дейност се движи от един художествен екип и от 9 души на щат, като танцьорите са на свободна практика.

Марсилската компания KLAP е член на европейската мрежа на танцови компании European Dancehouse Network, която наброява 40 къщи от 23 европейски държави, уточни още Лоран Меус. 

На презентацията на френската танцова компания присъстваха и десетки ученици от пловдивската гимназия по сценични и екранни изкуства. 

Утре френската танцова организация KLAP ще проведе танцов уъркшоп с учениците от ЕГ „Иван Вазов“ и гимназията за сценични изкуства. Френската организация предстои да се срещне и с творческия екип и ръководството на Драматичен театър - Пловдив и ОИ "Старинен Пловдив". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Пловдивската опера представя премиерно "Отело" от Верди

Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив.  В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..

обновено на 31.01.25 в 07:31

Венета Маринова открива изложбата "Точно време"

Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив.  Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..

публикувано на 31.01.25 в 06:52

Поставят плоча на 4-ма видни евреи на сградата на "Шалом"

Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“ в града. Това решиха общинските съветници единодушно с 42 гласа "за".  Всички те са от рода Паси - Калев. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в нацисткия лагер "Собибор". Соломон Паси пък е защитавал митрополит Кирил, спасител на пловдивските евреи, от..

публикувано на 30.01.25 в 10:52