Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марсилия споделя своя опит на успешна ЕСК

4
Мишел Келеменис (с розовата риза) и Лоран Меус (с очилата)
Снимка: Иванка Петкова, Радио Пловдив

Как вторият по големина френски град Марсилия стана успешна европейска столица на културата преди 5 години - през 2013 г.? Как танцовото изкуство помогна повече туристи да посетят града и близките селища и да се повиши качеството им на живот? 

На тези въпроси отговориха двама французи – Мишел Келеменис и Лоран Меус, които презентираха своя успешен опит в популяризиране на танцовото изкуство във Франция и Европа. Те гостуват в Пловдив по покана на фондация „Пловдив 2019“ в рамките на фестивал за обмен на знания между артисти в областта на сценичните изкуства от европейските столици на културата.

Мишел Келеменис е танцьор, хореограф и директор на френската организация KLAP Maison pour la danse (Дом за танца) в Марсилия. Преди 5 години вторият по големина френски град се превърна в успешна европейска столица на културата, а изкуството много помогна за това, разказа Мишел Келеменис.

В днешно време културата е възможност за нова динамика в развитието на града. Марсилия, която е много голямо средиземноморско пристанище, едва след 2000-та година започна да привлича многобройни туристи и да развива активно туризъм в региона. Важно е да можем да предложим една отлична културна среда, което да върви паралелно с обновяването на града, обясни още Мишел Келеменис.

В Марсилия танцовото изкуство доста трудно намери своето място. Различни културни институции организираха различни прояви, но след време те преставаха да съществуват, защото нямаше кой да ги обедини. В тази роля влезе проектът Европейска столица на културата и така имаме обединен подход към големите проекти, обясни Келеменис, като уточни, че само неговата компания прави 3 големи фестивала през годината.

Зам.-директорът на KLAP Лоран Меус разказа за опита на компанията в разработването и реализирането на редица успешни проекти в областта на културата. Компанията реализира около 50 продукции годишно, от които 20 са нови, а 10 са премиери на национално или европейско ниво, както и турнета във Франция и чужбина, които са посетени от средно 10 000 зрители годишно. 

Постепенно с течение на времето се превърнахме в център за творчество, разказа зам.-директорът Лоран Меус. Той уточни, че цялата им дейност се движи от един художествен екип и от 9 души на щат, като танцьорите са на свободна практика.

Марсилската компания KLAP е член на европейската мрежа на танцови компании European Dancehouse Network, която наброява 40 къщи от 23 европейски държави, уточни още Лоран Меус. 

На презентацията на френската танцова компания присъстваха и десетки ученици от пловдивската гимназия по сценични и екранни изкуства. 

Утре френската танцова организация KLAP ще проведе танцов уъркшоп с учениците от ЕГ „Иван Вазов“ и гимназията за сценични изкуства. Френската организация предстои да се срещне и с творческия екип и ръководството на Драматичен театър - Пловдив и ОИ "Старинен Пловдив". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12