Посещението на премиера Бойко Борисов в Русия е особено, не защото нещо особено се случва между двете страни, а защото той e пратеник на ЕС в Москва. Преди това той беше в Украйна, сега e в Москва. Това е някакъв преддиалог с Русия. Решението на САЩ за Иран доведе до предприемането от страна на Европа на самостоятелна маневра към Русия. На този етап не може да се каже колко е осъществима и колко е радикална.
Изявлението на Макрон, съчетано с активната позиция на Меркел, означава, че Европа е готова за нова политика към Русия и Борисов е там затова, но цената на това сближаване на този етап не може да се прогнозира, смята анализаторът. Ако Европа завива, ако смята да махне санкциите, тя променя света. Това е нещо много голямо като сблъсъка на две континентални плочи. Ние не знаем още дали това е възможно, дали Русия е съгласна, дали украинският проблем е отстранен, дали Европа е склонна да признае Крим. Това са много важни теми.
Според Райчев визитата на Бойко Борисов в Москва е един голям комплимент за нас, поставя ни в изгодна позиция, защото сме в диалог с най- важните хора в света и най- вероятно ще спечелим от тази визита.
България има капитал в лицето на Русия и той многократно надхвърля лидерите и правителствата, той е с исторически корени. Ние обаче не можем безусловно да се съобразяваме с Русия, защото нашата идентичност е свързана с ЕС. Доскоро интересите на ЕС и САЩ съвпадаха, но ако това се е променило, нашите шансове за сближаване са се увеличили и ние можем да използваме този капитал.
Социологът посочи като проблем за ЕС и за България ескалиращата криза в Украйна, както и политиката на Полша и Балтийските републики спрямо Русия, в която те виждат заплаха за националната си сигурност. Това може да доведе до много сериозни последици. Ако тези страни не виждат в ЕС защитник те ще се обърнат към САЩ и Полша вече го е направила. Тя е готова да плати 2 млд. долара за американска база на нейна територия.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..