Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов е в Москва като пратеник на ЕС и това е изгодно за нас

Посещението на премиера Бойко Борисов в Русия е особено, не защото нещо особено се случва между двете страни, а защото той e пратеник на ЕС в Москва. Преди това той беше в Украйна, сега e в Москва. Това е някакъв преддиалог с Русия. Решението на САЩ за Иран доведе до предприемането от страна на Европа на самостоятелна маневра към Русия. На този етап не може да се каже колко е осъществима и колко е радикална. 

Коментарът е на социолога Андрей Райчев, който припомни цитираната от френския президент Макрон идея на Шарл дьо Гол за Европа, която се простира  от Атлантика до Владивосток. 

Изявлението на Макрон, съчетано с активната позиция на Меркел, означава, че Европа е готова за нова политика към Русия и Борисов е там затова, но цената на това сближаване на този етап не може да се прогнозира, смята анализаторът.  Ако Европа завива, ако смята да махне санкциите, тя променя света. Това е нещо много голямо като сблъсъка на две континентални плочи. Ние не знаем още дали това е възможно, дали Русия е съгласна, дали украинският проблем е отстранен, дали Европа е склонна да признае Крим. Това са много важни теми. 

Според Райчев визитата на Бойко Борисов в Москва е един голям комплимент за нас, поставя ни в изгодна позиция, защото сме в диалог с най- важните хора в света и най- вероятно ще спечелим от тази визита. 

България има капитал в лицето на Русия и той многократно надхвърля лидерите и правителствата, той е с исторически корени. Ние обаче не можем безусловно да се съобразяваме с Русия, защото нашата идентичност е свързана с ЕС. Доскоро интересите на ЕС и САЩ съвпадаха, но ако това се е променило, нашите шансове за сближаване са се увеличили и ние можем да използваме този капитал.

Социологът посочи като проблем за ЕС и за България ескалиращата криза в Украйна, както и политиката на Полша и Балтийските републики спрямо Русия, в която те виждат заплаха за националната си сигурност. Това може да доведе до много сериозни последици. Ако тези страни не виждат в ЕС защитник те ще се обърнат към САЩ и Полша вече го е направила. Тя е готова да плати 2 млд. долара за американска база на нейна територия. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28