Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България може сама да решава енергийната си политика

Ние сме суверена държава и няма защо да чакаме разрешение

Проф. Михаил Константинов
Снимка: БГНЕС

Посещението на премиера Борисов в Русия. Между очакваното и възможното в отношенията? 

Между газовите български, руски, европейски и други интереси? Коментар на проф. Михаил Константинов.

Енергийният проблем пред който се изправя България е голям, смята Константинов. Той уточни, че изтичат лицензите на двата хилядника в АЕЦ Козлодуй, и така ще се губят 30-33 % от електрическата енергия. Също така ТЕЦ "Марица изток" са в трагично състояние и не могат да бъдат вкарани в екологичните норми. 

С перки и фотоволтаици тази работа с енергийния ресурс на държавата няма да стане, затова остава ядрена енергетика и то новата, смята проф. Константинов. Според него Европа е с по-лесни газови връзки от нас, и там нямат такива проблеми. 

В момента се води търговска война между ЕС и САЩ и това обръща погледите на Изток, заяви още експертът.

По думите му все още не окончателно ясно кой газов коридор ще минава през България. Една от нашите цели е България да може да продава газ, каза още проф. Константинов. 

Завиването на Изток го прави цяла Еврапа, лидерите на Франция и Германия отидоха в Русия. Има обаче едно много важно нещо за България, ние трябва да започнем да излъчваме синхронни външнополитически сигнали - правителство и президенство заедно, като помнят че България е над всичко, заключи Константинов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Илия Михайлов в "Добро утро, ден!"

Илия Михайлов е нашият гост през тази седмица на октомври. Той е учител и писател.  Работи в Пазарджик, живее в Пловдив. През април 2025 г. бе премиерата на осмата му книга „Лично“.  Илия Михайлов е лауреат на наградата „Достойните българи”, носител на Награда за литература “Св. св. Кирил и Методий” на Община Пазарджик, член на Дружество на..

обновено на 26.10.25 в 14:59

По-добре такса "водомер", а не двукомпонентна цена на водата

Управляващите се отказаха от въвеждането на т.нар. такса водомер.  Николай Нанков от ГЕРБ заяви, че в комуникационен план темата не е била представена добре пред обществото. Ресорният министър Иван Иванов също призова депутатите да отхвърлят таксата. Той обясни, че промените в закона са изготвени преди години, но внасянето им става сега, защото са..

публикувано на 24.10.25 в 15:46

Бъдещи фармацевти се включиха в кампанията "Грижа от сърце"

 Петокурсниците от специалност „Фармация“ в Медицински университет – Пловдив – Атанас Ламбрев, Атанася Шопова и Габриела Ангелова, заедно със своя ментор от Катедрата по организация и икономика на фармацията – доц. Радиана Стайнова, спечелиха първо място на Петото национално състезание „Стани болничен фармацевт“. В програма "Ден след ден" доц...

публикувано на 24.10.25 в 15:06

Инвестиции в туризма за 45 млн. лева предстоят в област Смолян

Проект  „Развитие на област Смолян чрез инвестиции в устойчив туризъм, създаване на нови атракции и опазване на културно-историческото наследство и подобряване на транспортната свързаност“  ще изпълняват общините Смолян, Чепеларе, Баните и Златоград. Финансирането в размер на над 45 милиона лева е по ЕП "Региони в растеж".  Концепцията..

публикувано на 24.10.25 в 11:56
Д-р Елисавета Георгиева

В ПП се надяваме мнозинството да не е опозиция на кмета Куленски

Общинският съвет в Пазарджик успя да избере вчера свой председател и това е Десислава Тодорова от ДПС - Ново начало . Тя събра 26 гласа, а опонентът ѝ - д-р Елисавета Георгиева от „Продължаваме промяната“ получи 13 гласа. Имаше и трети кандидат за поста - Атанас Николов от „Възраждане“, за който имаше само 2 гласа. В предишния мандат местният..

публикувано на 24.10.25 в 11:15