Предстои приемането на правната рамка на Общата селскостопанска политика на ЕС за новия програмен период. Мнозина са скептични обаче, че това може да се случи до май следващата година, каза за Радио Пловдив проф. Светла Бъчварова, заместник-председател на парламентарната комисия по земеделие.
По думите и със сигурност се знае, че за България средствата за директни плащания ще бъдат намалени с един процент, а за проекти по Програмата за развитие на селските райони- с 10%. Новите правила предвиждат държавата да допълва втория стълб със собствени средства, както и да прехвърля пари от първия към втория стълб и да ги насочва към сектори, които смята за приоритетни за подпомагане. За да се случи това, всяка страна трябва да направи стратегическа рамка за развитие на отрасъла. Тази рамка след това трябва да бъде одобрена от Европейската комисия.
Германия и Франция обаче са с особено становище за това всяка държава да има свобода по прехвърляне на средствата. Те искат Общата селскостопанска политика да е централизирана, както досега. А опитът ми показва, че когато тези две страни се обединят около едно искане, то обикновено се случва, коментира Светла Бъчварова.
Тя добави, че за страни като Белгия и Франция директните плащания съставляват 80 на сто от средствата по ОСП, тъй като за тях този тип подкрепа е предпочитан, докато за България и Румъния например, те са под 60 на сто.
Разговора на Иванка Петкова със Светла Бъчварова можете да чуете в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..