Изкупната цена на черешите е от 70-80 ст./кг до 1.00-1.20 лв/кг на борсата, което не ни удовлетворява. Би трябвало да бъде между 2.50-3.00 лв/кг, за да покрие голяма част от разходите на производителите. Надникът за берачите на череши тази година е доста висок – между 35 и 40 лв, което извива ръцете на производителя. Има и еднодневни – 8 лв. Това заяви Людмила Тотева, производител на череши от с. Брестник, община Куклен.
Реколтата е добра, може да се измерва с тази на европейските държави и да се осигури добър висок пазар, заяви Людмила Тотева.
По думите й, средният добив от декар е средно между 500 и 600 кг. Всяка година обаче реколтата е различна, в зависимост и от времето, и от самия плод. Тази година качеството на продукцията обаче е много добро и би могло да се изисква и по-висока цена, смята тя. Много земеделци сега са принудени да се откажат от продукцията си и да изоставят имотите си, заради ниската изкупна цена на черешите, заяви Тотева.
Държавата трябва да отговори на исканията на земеделците, които трябва да се обединят около една цена и да не падат под нея. Разходите са много по-големи. Имаме фактури по ДДС, платени данъци, препарати, с които пръскаме и те варират между 200-250 лв. на дка, орязани сме от субсидии. Самата аз също имам биологична продукция, за която досега не са ми приведени средства от субсидии.
Искам да подчертая, че на нас не ни е известно дали изобщо имаме реален пазар за биологично земеделие. То някак си „куца“ сякаш, не е изложено на показ. Най-важното обаче е, че реколтата не трябва да бъде изхвърлена и пренебрегната, защото Европа се нуждае от нея и вероятно има реални пазари.
Така се случва обаче, защото имаме голяма конкуренция от Гърция, където производителите получават голяма субсидия за 1 кг. череши - 1 евро. Българската субсидия на този фон е смешна.
Около 20% от собствениците нямат договор с фирми, които да ги изкупуват. Ако ние лично като земеделци трябва да си закараме стоките във фабриките, ще бъде добре, а не да сме и търговци, и ред други неща да вършим.
Исканията ни са изкупната цена да бъде минимум 2.50-3.00 лв за кг. Череши. Субсидията в ЕС да бъде еднаква за всички и ако възможно, поне надникът на берачите да е 25-30 лв, да няма рязък скок. Не трябва да отстъпваме и на прекупвачите, коментира Людмила Тотева.
Ситуацията в бранша коментираме и с директора на борсата в Първенец Илия Гатев. Той каза, че цената за ниското качество череши е от 0,50 лв до 1 лев/кг на борсата. Най-високото качество е 1,60 лв/кг за т.нар сорт хрущялки.
Пазарът е наводнен с череши с по-ниско качество, смята Гатев. Той открои, че тази година основно се внасят череши от Гърция, където имат по-добри условия за съхранение на продукцията си.
Тази година двойно по-ниска е цената на черешите, в сравнение с миналата, обобщи Гатев.
Чуйте повече от звуковите файлове:
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..
Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..