Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва поредният скрининг за риска от туберкулоза

Скрининг за риска от туберкулоза организира безплатно до 15 юни Отделението по фтизиатрия на УМБАЛ „Свети Георги“. 

В рамките на „Седмица на отворените врати“ ще се извършват безплатни медицински консултации. На пациентите със съмнение за наличие на заболяването ще бъдат направени допълнителни изследвания, разказа завеждащият отделението д-р Веселин Давчев.

Скринингът в УМБАЛ „Свети Георги“ се провежда четири пъти в годината като част от Националната кампания за превенция и контрол на туберкулозата в България и от Програмата, финансирана от Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария. 

Кампанията цели повишаване на информираността на обществото за риска от туберкулоза и същевременно с това всеки пациент получава достъп до здравни услуги. Най-често във фокуса на скрининга са случаите на латентна туберкулоза.

Желаещите да се включат в безплатния скрининг трябва да го направят във времето от 08:00 до 13:00 часа, от 11 до 15 юни включително, на адреса на Отделението по фтизиатрия – бул. „Пещерско шосе“ №66А, в съседство с Хирургичния блок на УМБАЛ „Свети Георги“. 

В предишния скрининг тази година – от 12 до 16 март, са се включили общо 227 души от Пловдив, като на 75 от тях се е наложило извършване на кожен туберкулинов тест – Проба на Манту, основното скринингово изследване за откриване на туберкулоза. Тридесет души са били съмнителни за туберкулоза, като от тях двама са бил насочени за лечение на заболяването (туберкулоза). Открити са 15 случая на латентна туберкулозна инфекция, които вече са обхванати с химиопрофилактика, припомни д-р Веселин Давчев.

Характерно за латентната туберкулоза е, че тя преминава безсимптомно и при инфектираните лица не се наблюдават клинични, микробиологични или рентгенологични данни за наличие на активно туберкулозно заболяване. Макар че хората с латентна форма на заболяването не проявяват явни симптоми на активна туберкулоза и не са носители на заразата, те могат да бъдат окачествени като постоянни резервоари на инфекцията. При някои от тях има повишен риск от развитие на активно заболяване и те могат да станат източник на инфекция, обясни д-р Давчев.

Ранното откриване гарантира не само излекуване на вече заразените, но и прекъсване на веригата на предаване на болестта, подчерта д-р Веселин Давчев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Зафиров за Бюджет 2026: Най-социалният за последните две десетилетия

Вицепремиерът и лидер на социалистическата партия и коалиция "БСП–Обединена левица" Атанас Зафиров  определи проектобюджета за 2026 година като "най-социалния за последните две десетилетия " и заяви, че именно усилията на левицата са осигурили ръст на доходите, увеличение на минималната работна заплата, повишаване на майчинството за втората година и..

обновено на 16.11.25 в 13:15

Зографският манастир чества есенния празник на свети Георги

След всенощно бдение и света литургия рано тази сутрин с литийно шествие с чудотворна икона на свети Георги българският манастир “Свети Великомъченик Георги Зограф” на Света гора отбеляза есенния празник на свети Георги (по стар стил на 16 ноември), когато мощите му са пренесени от мястото на измъчването му в Лида в Мала Азия (днешния..

обновено на 16.11.25 в 13:14

Лесничеи денонощно дежурят за мечките в Карловско

15 сигнала за поява на мечки в населените места са постъпили в Държавното горско стопанство - Карлово , това съобщи директорът инж. Златю Христов Кличев. Той уточни, че обажданията на гражданите са получени само за месец и половина. " Има щети по лозята и плодните дръвчета в района " - заяви Кличев. Последният случай през тази седмица е от..

публикувано на 16.11.25 в 12:19
доц. д-р Младен Дойков

Втори робот "Да Винчи" действа в УМБАЛ Каспела

Исторически момент за пловдивската медицина, вече разполагаме с две роботизирани системи, съобщиха от ръководството на УМБАЛ Каспела. Според тях по този начин  - " Пловдив се превръща във водещ център за високотехнологична хирургия". За първи път лечебно заведение в града разполага с два високотехнологични хирургични робота, които работят..

публикувано на 16.11.25 в 10:05

Кампанията "Купи и Дари" събра над 1700 кг хранителни продукти в Пловдив

Над 1700 килограма хранителни продукти събраха организаторите на благотворителната кампания „Купи и Дари“ само за ден в Пловдив.  Количеството продукти, получени от дарители в първия ден на акцията е почти толкова, колкото за цялата кампания миналата година, когато бяха събрани над 2000 килограма , съобщи председателят на Ротари клуб Филипопол Хачик..

публикувано на 16.11.25 в 09:21