Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Външната политика е функция на вътрешната - част от менюто сме

 Продължаващо разцепление, продължаващ проблем с изключително бавно взимане на решения вътре в  ЕС и изчакване дали нещата ще се решат сами, което очевидно няма да се случи, коментира мини срещата на върха в Брюксел по темата за миграцията политическият анализатор Калоян Методиев.

По думите му, сега при всички случаи трябва да се търси радикално и бързо решение, защото ЕС никога не е бил изправен пред такава безпрецедентна криза в своето съществуване, никога не е бил толкова разделен, че да се правят такива  сепаративни срещи, на които много от страните не са били поканени, но и самият президент на ЕС Доналд Туск е бойкотирал срещата.

Виждате колко много проблеми има в лицето на една буря, която се задава относно мигрантския проблем.

По думите на Методиев, европейските лидери са далече от компрос за общо решение.

Страните от Вишеградската четворка имат категорична позиция по темата, към тях се присъединиха австрийците, Италия вече има съвсем нова политическа ситуация и държи категорично да се спре с използването на нейната територия като пристанище на миграцията от Африка.

Всеки вече набляга върху националния интерес, а не толкова върху намирането на общо решение, което прави намирането на решение трудно като изход от ситуацията. Тук включваме и България, и Гърция, които са ай-засегнатите в момента.

България в момента не е фактор в дебата, приоритетите ни потънаха под напора на събитията, въпреки че се говори за нещо още по-важно – общия бюджет на еврозоната.  Това означава изграждане на ЕС вътре в ЕС и аз не виждам нашата позиция.

Притеснява ме и това, че нашият премиер говори много витиевато през цялото време за икономически имигранти. Милионите, които минаха през Балканите през 2015-16 г. и финишираха в Германия, Австрия, Франция и Швеция и трябва да бъдат връщани лека-полека в България, не са икономически,имигранти, а се водят „багащи от война“. Не виждам какво и как ще приемаме и да не се окажем накрая онзи буферен център, за който се говори в Европа и не може да се стигне до консенсус.

Ние не сме на масата на преговарящите от страната на силните държави като позиция, а по-скоро сме част от менюто в момента.

Бих препоръчал българското европредседателство да си изкара последните дни с „нисък“  профил и Правителството вече да се концентрира върху вътрешните проблеми, които са изключително тежки и не търпят отлагане. Натрупаха се много проблеми и доверието към това Правителство намаля.

В това председателство не се разбра, че външната политика е функция на вътрешната. Ако имаш ред вътре, високи доходи, закон, който се спазва, ще имаш тежест и навън, ще ръководиш процеси и ще си реален участник в дебата, ще влияеш глобално и на околните.

Ако някой смята,  че „отвътре“ имаме такава тежест и сме си решили проблемите, тогава можем да бъдем и фактор на Балканите или на европейско ниво. Но ако смята, че имаме наистина твърде тежки проблеми, които не сме решили „вътре“, тогава по тази формула сам може да си отговори е ли сме ние фактор или – не.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54