Продължаващо разцепление, продължаващ проблем с изключително бавно взимане на решения вътре в ЕС и изчакване дали нещата ще се решат сами, което очевидно няма да се случи, коментира мини срещата на върха в Брюксел по темата за миграцията политическият анализатор Калоян Методиев.
По думите му, сега при всички случаи трябва да се търси радикално и бързо решение, защото ЕС никога не е бил изправен пред такава безпрецедентна криза в своето съществуване, никога не е бил толкова разделен, че да се правят такива сепаративни срещи, на които много от страните не са били поканени, но и самият президент на ЕС Доналд Туск е бойкотирал срещата.
Виждате колко много проблеми има в лицето на една буря, която се задава относно мигрантския проблем.
По думите на Методиев, европейските лидери са далече от компрос за общо решение.
Страните от Вишеградската четворка имат категорична позиция по темата, към тях се присъединиха австрийците, Италия вече има съвсем нова политическа ситуация и държи категорично да се спре с използването на нейната територия като пристанище на миграцията от Африка.
Всеки вече набляга върху националния интерес, а не толкова върху намирането на общо решение, което прави намирането на решение трудно като изход от ситуацията. Тук включваме и България, и Гърция, които са ай-засегнатите в момента.
България в момента не е фактор в дебата, приоритетите ни потънаха под напора на събитията, въпреки че се говори за нещо още по-важно – общия бюджет на еврозоната. Това означава изграждане на ЕС вътре в ЕС и аз не виждам нашата позиция.
Притеснява ме и това, че нашият премиер говори много витиевато през цялото време за икономически имигранти. Милионите, които минаха през Балканите през 2015-16 г. и финишираха в Германия, Австрия, Франция и Швеция и трябва да бъдат връщани лека-полека в България, не са икономически,имигранти, а се водят „багащи от война“. Не виждам какво и как ще приемаме и да не се окажем накрая онзи буферен център, за който се говори в Европа и не може да се стигне до консенсус.
Ние не сме на масата на преговарящите от страната на силните държави като позиция, а по-скоро сме част от менюто в момента.
Бих препоръчал българското европредседателство да си изкара последните дни с „нисък“ профил и Правителството вече да се концентрира върху вътрешните проблеми, които са изключително тежки и не търпят отлагане. Натрупаха се много проблеми и доверието към това Правителство намаля.
В това председателство не се разбра, че външната политика е функция на вътрешната. Ако имаш ред вътре, високи доходи, закон, който се спазва, ще имаш тежест и навън, ще ръководиш процеси и ще си реален участник в дебата, ще влияеш глобално и на околните.
Ако някой смята, че „отвътре“ имаме такава тежест и сме си решили проблемите, тогава можем да бъдем и фактор на Балканите или на европейско ниво. Но ако смята, че имаме наистина твърде тежки проблеми, които не сме решили „вътре“, тогава по тази формула сам може да си отговори е ли сме ние фактор или – не.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..