Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спортните занимания в училище - поощрявани, но не с матура

Две министерства – на образованието и науката и това на младежта и спорта  заедно ще изготвят новите нормативи за спорт и физическо възпитание на учениците.

Това се налага спешно, защото децата са много слабо активни, не само в начален курс, но и по-големите от 5 до 12 клас. 

Преподавателите по физическо възпитание и спорт от университетите извън столицата настояват по темата да се организира национална кръгла маса. В нея да участват всички спортни факултети на висшите училища – не само от София, но от Пловдив, Благоевград и Велико Търново. 

Целта е спортът да бъде целенасочено поощряван в училище, а не само по три часа седмично. Проблемите сега са два: липса на добра спортна база в много от училища, а също и недостига на учители -  специалисти по физическо възпитание от 1 до 4 клас. Тази роля се изпълнява от началните учители, защото наредба на МОН позволява подобна практиката.

В звуковия файл можете да чуете репортаж по темата на Живка Танчева – тя разговаря с гл. ас. Силвана Боева от ПУ "Паисий Хилендарски" и с олимпийския шампион и общински съветник на Пловдив Николай Бухалов.

Вече стана ясно, че новоучреденият Обществен съвет към президента трябва да допринася за усъвършенстване на системата на българския спорт.  Как, предстои да се изяснява, защото и от изпълнителната власт стигат до извода, че учениците ни малко спортуват и не покриват основните изисквания на министерствата.  Румен Радев подчертава, че вече се радваме и на един медал от олимпиадата.

Олимпийският шампион Николай Бухалов каза в коментар, че на спорта в училище се отделя малко внимание. Според него часовете трябва да са с цел забавление, а не с въвеждането и на матури. В развитите държави спортът е вече част от икономическото развитие.  

От МОН и на младежта и спорта обмилсят промени, защото децата не покриват нормативите, които са заложени преди цели 25  години. Нормативите са остарели на фона на новото поколение, признават и от образователното министерство. Затова със задачата да измерят бързината, силата и издръжливостта на съвременните ученици и да изготвят нови нормативи се заемат специалисти от Националната спортната академия. Това обаче трябва да става съвместно с колегите от цялата страна, убеден е ръководителят на катедра "Физическо вмъзпитание и спорт" в ПУ проф. Веселин Маргаритов. Той очаква, че спорът като нациолнален приоритет трябва да бъде поставен в центъра на учебните програми още тази година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Протестът срещу спекулата ще отпусне напрежението

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09