Първото българско издание на „Малка книга за възстановителното правосъдие“ от Хауърд Зер ще бъде представена в Арт Клуб Пълдин на бул. „Хр. Ботев“ 112.
Авторът, когото наричат „дядото на възстановителното правосъдие“, е ръководител на първата официална програма в САЩ за срещи между жертви на престъпления и правонарушители.
Той е редактор, преподавател, фотожурналист, основател на световно движение с нарастващо влияние, помагащо на жертвите и общностите да се лекуват, като същевременно извършващите престъпления поемат отговорността за действията си.
Възстановителното правосъдие като световно движение с нарастващо влияние, помагащо на жертвите и общностите да се лекуват, а извършващите престъпления да поемат отговорност за действията си е акцентът в книгата, която ще бъде представена от Елена Евстатиева – член на УС на Пи Еф България – общност за помирително правосъдие и с отговор и на въпроса: защо моделът на кръга е една от най-приложимите възстановителни практики.
Възстановително правосъдие е име, което със сигурност създава малко проблеми дори на практикуващите, тъй като „правосъдие“ на нашия език препраща директно към съдебната практика, към съдебния процес.
Възстановителното правосъдие е процес, който се реализира в общността, в малки групи и включва всички, които са засегнати от даден престъпен акт или – действие, което нарушава отношенията. То може да бъде интегрирано в съдебната практика, да се осъществява преди, по време насамия съдебен процес и след това – при изтърпяване на наказанието.
Интересното е, че в началото на развитието на това движение, то наистина седи като директна опозиция на наказателното правосъдие, тъй като привържениците му изповядват вярването, че влизайки в наказателната система и наказателния процес, жертвите са игнорирани. Всички излизат с усещане за несправедливост.
Днес обаче самият Хауърд Зер, който съставя една от първите концепции на възстановителното правосъдие, твърди, че вече е далеч по-близо до идеята, че това не са две опозиции, а припокриващи и доближаващи се все повече позиции, като наказателното правосъдие трябва по дух да става все по-възстановително.
Човешката общност има нужда от справедливост все повече и това е нейният отговор, който дава тя на този стремеж.
Сред практиките, които се прилагат се отчитат конкретните нужди на всички участници в престъплението.
Чуйте повече от звуковия файл:
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.