Първото българско издание на „Малка книга за възстановителното правосъдие“ от Хауърд Зер ще бъде представена в Арт Клуб Пълдин на бул. „Хр. Ботев“ 112.
Авторът, когото наричат „дядото на възстановителното правосъдие“, е ръководител на първата официална програма в САЩ за срещи между жертви на престъпления и правонарушители.
Той е редактор, преподавател, фотожурналист, основател на световно движение с нарастващо влияние, помагащо на жертвите и общностите да се лекуват, като същевременно извършващите престъпления поемат отговорността за действията си.
Възстановителното правосъдие като световно движение с нарастващо влияние, помагащо на жертвите и общностите да се лекуват, а извършващите престъпления да поемат отговорност за действията си е акцентът в книгата, която ще бъде представена от Елена Евстатиева – член на УС на Пи Еф България – общност за помирително правосъдие и с отговор и на въпроса: защо моделът на кръга е една от най-приложимите възстановителни практики.
Възстановително правосъдие е име, което със сигурност създава малко проблеми дори на практикуващите, тъй като „правосъдие“ на нашия език препраща директно към съдебната практика, към съдебния процес.
Възстановителното правосъдие е процес, който се реализира в общността, в малки групи и включва всички, които са засегнати от даден престъпен акт или – действие, което нарушава отношенията. То може да бъде интегрирано в съдебната практика, да се осъществява преди, по време насамия съдебен процес и след това – при изтърпяване на наказанието.
Интересното е, че в началото на развитието на това движение, то наистина седи като директна опозиция на наказателното правосъдие, тъй като привържениците му изповядват вярването, че влизайки в наказателната система и наказателния процес, жертвите са игнорирани. Всички излизат с усещане за несправедливост.
Днес обаче самият Хауърд Зер, който съставя една от първите концепции на възстановителното правосъдие, твърди, че вече е далеч по-близо до идеята, че това не са две опозиции, а припокриващи и доближаващи се все повече позиции, като наказателното правосъдие трябва по дух да става все по-възстановително.
Човешката общност има нужда от справедливост все повече и това е нейният отговор, който дава тя на този стремеж.
Сред практиките, които се прилагат се отчитат конкретните нужди на всички участници в престъплението.
Чуйте повече от звуковия файл:
В "Срещите" раздговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев. Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера. Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните.
Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..
Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов". Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността..
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..