Няма голям ефект върху незаконния добив на дървесина, въпреки всички предприети от държавата мерки сочи анализ на Глобалния фонд за дивата природа (WWF) и коалиция "За да остане природа в България“ за ефективността на контрола в горските територии в периода 2013- 2017 г.
Спрямо предишния такъв доклад за времето от 2006 до 2013 г. не се отчитат никакви положителни тенденции, заяви за Радио Пловдив Добромир Добринов от отдел „Гори“ на фонда.
Това е третият анализ. Първият е изготвен само за 2015, следващият анализ е за 2006-2013 години и този обхваща периода до 2017 година. Избрали сме такъв период от 5 години, защото той дава по-добра представа за тенденция, обясни природозащитникът.
Той обясни, че като цяло целта е не да се сочи някого с пръст, а да се извърши анализ на база статистически и официални данни, за се разбере какво трябва да се промени.
Този анализ се надяваме да помогне на самата държава, но и ние се учим от него. Едното от заключенията е, че сивият сектор е една трета от сечта. В самия анализ сме дали дефиниция на незаконен дърводобив – това е всяко едно нарушение на разпоредбите на горското законодателство, поясни Добринов.
Според доклада незаконният дърводобив продължава да съществува.
Добринов посочи, че докладът е по различен от предишните, защото обследва и външните фактори за незаконния дърводобив- бедност, нагласи на гражданите, медиите.
По думите му общественият отзвук е спорадичен. Няма постоянна тенденция, че гражданите, обществото и медиите се интересуват от този проблем.
В анализа са направени съпоставки в основните 6 области, в които сме идентифицирали възможност за незаконен дърводобив и как са се променили нещата през годините. За съжаление каквито и действия да са положили контролните органи, а те са положили изключително големи усилия, не са постигнати резултати. Каквито и усилия да са положени от страна на държавата, ако не се запушат пробойните в посочените области няма да има резултати.
Законодателството даде изключително много правомощия на горските, законодателната база е добре регламентирана, но няма резултати. Само 370 горски инспектори трябва да осъществят контрола на територията на всички гори, които са около 40% от територията на страната. Това няма как да стане. Това няма как да стане и при заплащането на тези хора. Условията са изключително тежки. Ако нямаме силна държавна институция, материално осигурена с всичкия необходим ресурс нещата няма как да се променят, допълва Добринов.
Проф. д-р Иван Петров Палигоров, председател на Съюза на лесовъдите, също смята, че взетите от властите мерки за спиране на незаконния дърводобив не доведоха до осветляване на сектора.
Колкото повече мерки се вземат за ограничаване на тези незаконни практики, толкова по- изобретателни стават нарушителите. Това показва, че забраните колкото и да се ефективни винаги водят до заобикаляне.
Проф. Палигоров не приема, че финансовите размери на сивия сектор в бранша се изчисляват на 150 милиона лева. Тези числа са предположения. Той може да бъде и по- голям, но може да бъде и по- малък. 300 хиляди кубически метра незаконен добив на дървесина отчита Агенцията по горите като резултат – това е нещо, което е действително заловено и е сигурно. Другите числа будят недоверие и създава една настройка, че браншът прикрива нещо, което се случва.
Той изрази благодарност към неправителствения сектор, че поставя въпроса за дебат, но изрази недоверие към числата, които сочат.
Според професора дърводобивът за отопление не се е увеличил в годините. Нямаме причина да смятаме, че този дял се е увеличил. Имало ги е винаги и ще го има и в бъдеще.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..