Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бракониерите на дървесина стават все по- изобретателни

Няма голям ефект върху незаконния добив на дървесина, въпреки всички предприети от държавата мерки сочи анализ на Глобалния фонд за дивата природа (WWF) и коалиция "За да остане природа в България“ за ефективността на контрола в горските територии в периода 2013- 2017 г.




Спрямо предишния  такъв доклад за времето от 2006 до 2013 г. не се отчитат никакви положителни тенденции, заяви за Радио Пловдив Добромир Добринов от отдел „Гори“ на фонда.

Това е третият анализ. Първият е изготвен само за 2015, следващият анализ е за 2006-2013 години и този обхваща периода до 2017 година. Избрали сме такъв период от 5 години, защото той дава по-добра представа за  тенденция, обясни природозащитникът.

Той обясни, че като цяло целта е не да се сочи някого с пръст,  а да се извърши анализ на база статистически и официални данни, за се разбере какво трябва  да се промени.

Този анализ се надяваме да помогне на самата държава, но и ние се учим от него. Едното от заключенията е, че сивият сектор е една трета от сечта. В самия анализ сме дали дефиниция на незаконен дърводобив – това е  всяко едно нарушение на разпоредбите на горското законодателство, поясни Добринов.

Според доклада незаконният дърводобив продължава да съществува.

Добринов посочи, че докладът е по различен от предишните, защото обследва и външните фактори за незаконния дърводобив- бедност, нагласи на гражданите, медиите.

По думите му общественият отзвук е спорадичен.  Няма постоянна тенденция, че гражданите, обществото и медиите се интересуват от този проблем.

В анализа са направени съпоставки в основните  6 области, в които сме идентифицирали възможност за незаконен дърводобив  и как са се променили нещата през годините. За съжаление каквито  и действия да са положили контролните органи, а те са положили изключително големи усилия, не са постигнати резултати. Каквито и усилия да са положени от страна на държавата, ако не се запушат пробойните в посочените области няма да има резултати.

Законодателството даде изключително много правомощия на горските, законодателната база е добре регламентирана, но няма резултати. Само 370 горски инспектори трябва да осъществят контрола на територията на всички гори, които са около 40% от територията на страната. Това няма как да стане. Това няма как да стане и при заплащането на тези хора. Условията са изключително тежки. Ако нямаме силна държавна институция, материално осигурена с всичкия необходим ресурс нещата няма как да се променят, допълва Добринов.


Проф. д-р Иван Петров Палигоров, председател на Съюза на лесовъдите, също смята, че взетите от властите мерки за спиране на незаконния дърводобив не доведоха до осветляване на сектора. 

Колкото повече мерки се вземат за ограничаване на тези незаконни практики, толкова по- изобретателни стават нарушителите. Това показва, че забраните колкото и да се ефективни винаги водят до заобикаляне.

Проф. Палигоров не приема, че финансовите размери на сивия сектор в бранша се изчисляват на  150 милиона лева. Тези числа са предположения. Той може да бъде и по- голям, но може да бъде и по- малък.  300 хиляди кубически метра незаконен добив на дървесина отчита Агенцията по горите като резултат – това е нещо, което е действително заловено и е сигурно. Другите числа будят недоверие и създава една настройка, че браншът прикрива нещо, което се случва. 

Той изрази благодарност към неправителствения сектор, че поставя въпроса за дебат, но изрази недоверие към числата, които сочат.

Според професора дърводобивът за отопление не се е увеличил в годините. Нямаме причина да смятаме, че този дял се е увеличил. Имало ги е винаги и ще го има и в бъдеще.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Орлин Колев

Нови избори до два месеца, ако КС реши да касира вота

Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата  коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 16:20

С всеки ден намалява възможността за редовен кабинет

Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 15:38

Механизмът за определяне на МРЗ обезсмиля консултациите

След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г.  в страната става 1077 лв...

публикувано на 04.11.24 в 12:01

Електронното таксуване в Пловдив тръгва от 1 януари

В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем.  На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..

публикувано на 04.11.24 в 10:51

Експозицията на "Съборна" 18 ще бъде надградена

Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван  с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..

публикувано на 04.11.24 в 10:42