Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира археологическо лято 2018-та на могилата край Юнаците

| обновено на 09.07.18 в 15:16

Археологическите разкопки на селищната могила край село Юнаците започват от днес, съобщи ръководителят на екипа доц. Явор Бояджиев. Очаква се работите да продължат до 20-ти август, ако средствата са достатъчни. 

Министерството на културата е гласувало финансиране от 17 000 лева. Регионалният исторически музей в Пазарджик също финансира разкопките с 12 000 лева. Малка сума ще бъде отпусната и от фондация "Балканско наследство", с която културната институция има договор. По силата му и през това лято на разкопките ще работят 4 чуждестранни доброволци.

Селищната могила спада към първа категория обекти, които са от национално значение. 

За проучването на подобни обекти всяка година държавата отпуска средства. Могилата на Юнаците е най-ценната праисторическа находка както в национален, така и в европейски план, пишат историците. 

Доказателство за това са двете златни находки. Златно мънисто от Юнаците се оказа най-старото парче от благородния метал в света. То дори влезе в REUTERS. Авторитетното издание посвети на находката на учените статията "Мъничко мънисто от България може да се окаже най-старият златен артефакт в света". 

Миналата година (2017) още в първите дни на разкопките бе намерена кръгла златна апликация, наподобяваща глава - амулет подобен на тези, открити при Варненския некропол. Златната находка е с диаметър 2,8 см. Тя е от типа на т. нар. антропоморфни златни амулети, познати от Варненския халколитен некропол. 

Датира се във втората половина на V хил. преди Христа.

Плоската могила се намира в западната част на Горнотракийската низина, на 8 км западно от град Пазарджик. В нея са разкрити останки от поне 30 селища.

Доц. Явор Бояджиев от НАИ с музей към БАН, който е ръководител на разкопките край село Юнаците, обясни, че от 42 години на мястото се провеждат сериозни проучвания. Тази могила е много благодатна и полезна за науката. Всъщност най-ранното обработено злато в света е от територията на България - най-известно е варненското, но то не е най-старото. Има и други, по-стари - гроб пак от района на Варна, от некропола в Дуранкулак, а златото от Юнаците или е синхронно с тях, или по-ранно от тях, подчерта доц. Бояджиев.

Той обясни, че находките от Юнаците показват, че тук има много ранно развит добив на злато и мед. Това е много важно, защото в този период медта е била дори по-ценна за древните хора. Златото е служило само за украшения, нямало е такава стойност като сега. Датировката е около 4 600 години преди Христа. Тогава златото тепърва започва да става ценно, не остава едно лъскаво интересно мънисто за украса, разказа ученият. 

Разкопките тази година продължават в дълбочина до 7 метра, за да се открие началото на създаването на селището Юнаците и да се проследи промяната в отделните селища, намерени на могилата, обясни ръководителят на проучването доц. Явор Бояджиев. По думите му все още не е достигнато до дъното и това е огромната загадка в случая.

Миналата година се радвах не на златото, а на една пещ, която бе богато декорирана, посочи доц. Бояджиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Владислав Христов представя стихосбирката "Пойни птици"

Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер.  Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос".   Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет.  Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“.  Входът е свободен...

публикувано на 25.02.25 в 07:13

Д-р Светла Балтова с нова книга за възгледите на Петър Дънов

В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“.  Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..

публикувано на 25.02.25 в 07:07

Пловдивските художници представят изложбата "Пейзажът"

Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия  "Пловдив" в сградата на  Общинския съвет,  съобщиха от Дружеството на пловдивските художници.  Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров..

публикувано на 25.02.25 в 07:00

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58