Десетки майки на деца с увреждания излязоха на протест пред община Пловдив.
Те настояват за достоен живот на децата си и искат държавата да приложи справедлив и диференциран подход към техните нужди и нуждите на семействата им.
Родителите подчертаха, че протестът е мирен и е в подкрепа на протестите, които тръгнаха от столицата и се провеждат и в други големи градове на страната. С надпис на фланелките „Системата ни/ги убива“ и придружени от децата си н инвалидни и детски колички и близки, те изразиха възмущението си от факта, че парите, които държавата заделя в момента за грижи и рехабилитация са абсолютно недостатъчни и обрича целите им семейства на недоимък и невъзможност пълноценно да се включат на пазара на труда. Пенсията от 145 лв. е жалка и никой не отчита индивидуалните потребности на хората с физически увреждания, подчертаха родителите.
От днес до сградата на общината между 9 и 15 ч. представители на различни семейства с увреждания ще напомнят с присъствието си за необходимостта от промяна в законодателството, свързано с личната помощ и социалните услуги, които хората с увреждания очакват да получат.
Палатков лагер в Пловдив няма да има, но протестът засега остава безсрочен, подчертаха родителите.
Припомням, че в началото на юни пред Парламента майки на деца с увреждания издигнаха палатков лагер с искане да бъде приет Закон за личната помощ. След като омбудсманът Мая Манолова депозира в НС проект на Закона, родителите поставиха последен ултиматум на управляващите до 1 октомври депутатите да приемат три важни закона – за личната помощ, за хората с увреждания и за социалните услуги.Над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в..
Над 4000 певци, инструменталисти, танцьори и художници от седем държави се включват в 11-то издание на Международния конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „Орфееви таланти“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) в Пловдив. Днес и утре в Академията ще си дадат среща творци от..
Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..
Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград. Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..