Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата Тръмп - Путин е победа за руския президент

Българското европредседателство бе добро, смята директорът на Европейския съвет за външна политика

Срещата Тръмп - Путин в Хелзинки ще бъде в известна степен победа за руския президент, защото това беше неговата цел - американски президент да се среща с него и по този начин да демонстрира, че Русия отново е една от Великите сили. 

Иначе от гледна точка на резултати, срещата едва ли ще доведе до кой знае какви. Ще говорим за затопляне на отношенията между САЩ и Русия, които са на много ниска точка и напомнят отношенията по време на Студената война, коментира в интервю за Радио Пловдив Весела Чернева, директор на Европейския съвет за външна политика

Европейските лидери са притеснени най-вече от непредвидимостта на Доналд Тръмп, особено след срещата на Г - 7. По време на дискусиите той се държеше конструктивно, а след това от самолета на американския президент дойде указание да се анулира американската позиция. После той замина да се срещне със севернокорейския лидер Ким Чен-ун. 

Изглежда, че за Тръмп съюзниците и политическите съюзи нямат кой знае какво значение, а се опитва да се наложи от позицията на силата, което плаши Европа, коментира Чернева.

Според нея за Доналд Тръмп днешната среща е опит да вземе позиция по вътрешния дебат за Русия, който тече от доста време. Може би ще се стигне до някакво споразумение относно Сирия, но нито по темата за Украйна или за ядреното разоръжаване, нито санкциите срещу Русия ще има някакъв съществен пробив.

Нарочно се подготвят ниски очаквания от двустранната среща по отношение на Сирия, за да може, ако има някакъв пробив, той да се афишира като успех. Все пак говорим за известно реставриране на режима на Асад в една съвсем съсипана държава, смята директорът на Европейския съвет за външна политика.

Весела Чернева коментира, че българското европредседателство бе добро, защото не усложни разделението и успя да хвърли известни мостове. Макар че не се стигна до съгласие на 27-те по темата "Миграция", българското предложение, като най-компромисно, остава като основа за бъдещи разговори. Не се задълбочиха разделенията по темата разходите за отбрана, санкциите срещу Русия, преговорите по многогодишната финансова рамка - все чувствителни теми за ЕС. 

България успя да постигне успех дори по приоритета си Западни Балкани, по която има доста съпротива в страните членки. Макар че регионът очакваше повече, от гледна точка на Европа България има напредък по тази тема. Видяхме и администрация, която може да се организира и да изнесе такова сложно предизвикателство на европредседателството, смята Весела Чернева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04