Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 10% от лекциите в университета да се водят от бизнес състав

Внесен е нов законопроект, който дава възможност за участие на бизнеса в обучението на студентите в бакалавърска степен

За новите моменти в развитието на академичните среди и за управлението на вуз-те говорим с ректора на ПУ "Паисий Хилендарски" проф. Запрян Козлуджов

От него търсим също така коментар за идеята как бизнес и висше образование ще си протегнат ръка още по-тясно от есента. 

Проф. Козлуджов открои, че след срещата на ректорите с министъра на образованието Красимир Вълчев са набелязани промени в четирите основни фактора във висшето образование: акредитационна система, системата за управление, финансирането на университетите, както и развитието на академичния състав. 

Финансирането ще се оптимизира и ще продължи да се обвързва с потребностите на пазара на труда. Трябва да се стимулира кандидатстване в природо-математическите специалности, съобщи Козлуджов.

Има предложение такси да не се заплащат от следващата учебна година за специалностите "Химия", "Физика" и "Биология", за да се стимулита децата да учат точно тях, допълни ректорът на ПУ. 

Има идея ректорът на дадено висше учебно заведение занапред да сключва типов договор с министъра на образованието, поясни още проф. Козлуджов. По думите му това се прави за пресичане на лоши практики, например както стана с университетите в Свищов и Велико Търново, където са имали проблеми със сериозни финансови задължения. 

Внесен е нов законопроект, според който до 10 % от лекционните курсове може да бъдат поети от изявени представители на бизнеса, посочи още ректорът на ПУ. 

Кандидат  - студентската кампания на ПУ "П. Хилендарски": Отново най-търсени са икономическите специалности, както и тези от административно-стопанското управление, също психология и право. Радващ е фактът, че тази година 75 са записаните да учат специалност "Химия" на първо класиране, за разлика от миналата година, когато са били малко над 35. 

Над 65% е  изпълнен приемът на първо класиране, интересът към ПУ е стабилен, отчете проф. Козлуджов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01