Собствеността върху язовирите и тяхната експлоатация бе объседна на работна среща, свикана от областния управител на Пловдив Здравко Димитров в Първомай.
Дискутирана бе и новата категоризация на язовирите по технически параметри, степен на потенциална опасност, контрол и поддръжка.
Предмет на разговорите са и редът и условията, при които зле поддържаните общински язовири да бъдат предадени на новосъздаденото държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“.
В срещата участваха представители на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, на „Напоителни системи“, както и кметове и общински съветници от областта. Коментарът е на инж. Митко Стойчев – главен експерт в Областна администрация, председател на комисиите за проверка на опасните язовири
Промените в Закона са насочени към усъвършенстване на организацията и координацията на действията за предпазване от вредното въздействие на реките и на язвовирите. Обществото е много чувствително специално към язовирите и към наводненията, предвикани от разрушаване на хидротехнически съоръжения.
Към момента на територията на областта има 336 язовира, от които над 80 % са общински – над 250, 29 са собственост на „Напоителни системи“, 44 – на сдружения за напояване, има 3 частни язовира и 1 – собственост на земеделска кооперация.
За първи път Законът прави нова класификация по техническите параметри на язовирите, като ги класифицира на „големи“ и „малки“. Всички те подлежат на контрол, с изключение на много малка част, които са с много малки размери, предвид на това, че при разрушаването им не се очаква никакъв негативен ефект нито за населението, нито за инфраструктурата.
По думите на инж. Стойчев, у обществото има създадена грешна представа за категорията „потенциално опасни язовири“. Критериите, по които те ще бъдат класифицирани, предстои тепърва да бъдат детайлизирани и в срок от 6 месеца да намерят отражение в подзаконовата нормативна уредба.
Това, че попадат в тази категория, това е в зависимост от очакваните най-лоши последици при освобождаване на съхраняваните в тях води. Това не означава обаче те са опасни по технически параметри и че сега крият риск.
Цялото интервю - звуковия файл:
Катастрофа затруднява карловския път в отсечката Пловдив - Труд. Движението преди село Труд се осъществява само в едната лента. Причината за временната организация е катастрофа, възникнала около 17.10 ч. на отбивка за завод ОСРАМ. Според получения на тел.112 сигнал, поради разпиляно жито на пътното платно мотоциклет не успял да спре..
Натоварено дежурство за екипите на Спешна помощ отчетоха в Пловдив днес. Около десетина са случаите на припаднали заради жегата на обществени места, съобщиха оттам. Сред колабиралите има и 2 малки дечица, като едно от тях е хоспитализирано. Днес и утре е в сила оранжев код за опасни горещини. Към 16 часа температурата в Пловдив е 36 градуса.
Инспектори от Българска агенция по безопасност на храните иззеха голямо количество препарати за растителна защита от агроаптеки в област Пловдив. Проверките са извършени по искане на ДАНС в града. В четири от проверените обекти са открити забранени пестициди, препарати с изтекъл срок на годност, както и разрешени за употреба, но предлагани в..
Общинският съвет в Рудозем ще бъде 12-членен вместо 13. Решението е на Общинската избирателна комисия, след напускане на представители на ДПС и изчерпване на листата им с кандидати за общински съветници. Първо оставка подава заместник-председателя на ОбС Денис Инджов, а следващия в листата на ДПС също отказа да стане съветник. След отказа и на..
Отпускат по 3000 лева помощ на шестима души, пострадали при големия пожар в пловдивския квартал Прослав, при който заради оставено без надзор барбекю изгоряха 3 къщи и стопански постройки. Предложението е внесено от ресорния зам.-кмет Николай Бухалов и ще се разгледа на сесията в четвъртък. В него се казва, че за собствениците на изгорелите..