Собствеността върху язовирите и тяхната експлоатация бе объседна на работна среща, свикана от областния управител на Пловдив Здравко Димитров в Първомай.
Дискутирана бе и новата категоризация на язовирите по технически параметри, степен на потенциална опасност, контрол и поддръжка.
Предмет на разговорите са и редът и условията, при които зле поддържаните общински язовири да бъдат предадени на новосъздаденото държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“.
В срещата участваха представители на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, на „Напоителни системи“, както и кметове и общински съветници от областта. Коментарът е на инж. Митко Стойчев – главен експерт в Областна администрация, председател на комисиите за проверка на опасните язовири
Промените в Закона са насочени към усъвършенстване на организацията и координацията на действията за предпазване от вредното въздействие на реките и на язвовирите. Обществото е много чувствително специално към язовирите и към наводненията, предвикани от разрушаване на хидротехнически съоръжения.
Към момента на територията на областта има 336 язовира, от които над 80 % са общински – над 250, 29 са собственост на „Напоителни системи“, 44 – на сдружения за напояване, има 3 частни язовира и 1 – собственост на земеделска кооперация.
За първи път Законът прави нова класификация по техническите параметри на язовирите, като ги класифицира на „големи“ и „малки“. Всички те подлежат на контрол, с изключение на много малка част, които са с много малки размери, предвид на това, че при разрушаването им не се очаква никакъв негативен ефект нито за населението, нито за инфраструктурата.
По думите на инж. Стойчев, у обществото има създадена грешна представа за категорията „потенциално опасни язовири“. Критериите, по които те ще бъдат класифицирани, предстои тепърва да бъдат детайлизирани и в срок от 6 месеца да намерят отражение в подзаконовата нормативна уредба.
Това, че попадат в тази категория, това е в зависимост от очакваните най-лоши последици при освобождаване на съхраняваните в тях води. Това не означава обаче те са опасни по технически параметри и че сега крият риск.
Цялото интервю - звуковия файл:
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..
Животът на 60-годишен мъж е спасен след 11-часова операция, извършена изцяло от роботизираната система „Да Винчи“ в УМБАЛ "Каспела" в Пловдив. Обхванатият от рак хранопровод на пациента е заменен с част от дебелото му черво. Сложната интервенция е извършена от екип от хирурзи, ръководен от г ръдния хирург д-р Анастас Чапкънов, извършил лично..
От 9.00 до 17 часа днес се спира движението по ул. ,,Елена“ в пловдивския квартал „Прослав“. Причината е полагане на кабели на кръстовището на улицата с улица ,,Борис Петров“. Маршрутът на автобусни линии 6, 15, 17, 24, 66 и 222 ще бъде променен, съобщават от Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“.
В местността „Манастирска поляна“ в Сопот ще се проведе традиционният старопланински събор „Да стоплим сърцата с вино и любов“. На събора ще бъдат наградени отличените в конкурсите за най-добър винопроизводител на бяло и червено домашно вино, най-добра домашна ракия и най-добра анасонлийка. Награда ще получат също авторът на най-добра литературна..