Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европа трябва да преосмисли системите си за сигурност

Политическа прегръдка е доста позитивен прочит за това, което се случи в Хелзинки. Наблюдавам и коментирам срещи на върха между Съветския съюз и САЩ и  Русия от 30 години насам и не съм виждал подобно положение. Американският президент изглеждаше на пресконференцията след срещата с Путин като излязъл от инструктаж, не – от преговори. Това заяви политическият анализатор Петко Георгиев.  

По думите му, Тръмп е покрил абсолютно всички точки, по които е трябвало да даде подкрепа на Путин за неговите действия в света или поне е подминал с мълчание най-важните от тях и е използвал възможността да нападне собствените си институции в Америка.

Това не беше среща на върха между двама велики лидери.

Путин, известен с каменното си лице и с много сдържаните си реакции, на моменти  не успяваше да дсържи усмивката си от това, което чуваше от Тръмп. Последствията за световната  сигурност, в това число и за България, са преки и изключително негативни.

Самият Тръмп обаче вече започна да дава „заден“ за твърденията си и излъга нещо, което чу целият свят. Каза, че не е виждал причина Русия да се е бъркала в американските избори, а когато се върна вчера се опита да обясни обратното – че не е виждал причина Русия да не се е бъркала в американските избори. Пълен  провал за Тръмп, огромна  пи ар помебда за Путин, това е ясно и по-лош е контекстът.

Ако се върнем с година назад,  откакто Тръмп реално влезе в Белия дом, той направи поредица от неща, които разсипват системата за  световна сигурност, на която стоеше светът през последните десетки години. Той удари по НАТО, заби нож в гърба на Германия, на Англия, започна търговска война с ЕС, излезе от споразумението с Иран, даде картбланш на Русия в Сирия.

Няма точка от външния  дневен  ред на Русия, под която той да не се е подписал.  Поведението на Тръмп, не казвам на американските институции, които се опитват отчасти да неутрализират, поставя западния свят и в частност България в напълно нова ситуация от гледна точка на нашата сигурност. Поведението на Тръмп представлява пряка заплаха за националната сигурност на Европа и на България.

Ситуацията изисква скоростно преосмисляне на системите за взаимно защита и сигурност в рамките на ЕС. Не можем да разчитаме на трансатлантическа солидарност и Европа трябва да се оправя сама срещу сериозни  глобални и регионални заплахи – Путинова Русия, Турция на Ердоган, търговската война със САЩ, покачващото се напрежение в Близкия Изток.  

Основното предизвикателство пред европейските лидери е скоростното изграждане на система за европейска сигурност и ускоряване на сътрудничеството в областта на отбраната, за повишаването на разходите за отбрана., както и засилване на механизмите за координиране в европейската външна политика.

Най-важният резултат от срещата от наша гледна точка трябва да бъде  стартът на ускореното изграждане на нова и самостоятелна, независеща от САЩ система  за европейска сигурност.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50