Познавам д-р Дечев като изключително компетентен в здравеопазването специалист и щом той казва, че в системата има много лобита, вероятно има основания и логика. Там, където има парични потоци, винаги се сблъскват немалко интереси, заяви председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
По думите му, трите основни тези, заложени в концепцията на д-р Дечо Дечев – ефикасност, ефективност и контрол са принципи, които помагат да бъде избегнат субективизма в управлението на касата.
Той подчерта, че самата НЗОК не е в състояние да промени начина, по който ще работи и ще се заплаща на болниците, а това може да направи министърът на здравеопазването сочакваните промени във финансирането на здравния модел.
Наистина в момента има неща, за които не достигат тези 8%, които заплащат пакета здравни услуги и всички знаем, че има нерегламентирани доплащания в системата. Ако се позволи тези доплащания да излязат на светло и да се дофинансират с доброволни вноски, не смятам, че това е нещо лошо. По-добре е човек да бъде информиран, да има прозрачност, отколкото, когато той е най-уязвим и отива в лечебното заведение, да се окаже, че трябва да плаща нещо друго.
Що се отнася до повишаване на здравната вноска, по мое мнение това е допълнителна тежест върху цялото население и не би трябвало да се прилага в момента. Няма как човек да харесва нерегламентираното доплащане, но ако той бъде информиран, че става въпрос за регламентирани доплащания, които са и по желание и има прозрачност, това до голяма степен ще допринесе за по-голям контрол и от страна на самите пациенти. Когато човек не доплаща нищо, е по-склонен да се съгласява на меко казано, нередни неща.
Той припомни, че препоръка на Световната банка за по-добро управление на РЗОК е те да бъдат редуцирани, като управлението им остане в няколко центъра, а в малките градове да има само контролни органи.
Качеството на контрола в момента трябва да се постигне, защото то не е факт и това е идеята на д-р Дечо Дечев. Качеството на контрола не е да оставиш у колегите усещане за заяждане като ги глобиш, а се състои в това да следиш средствата да бъдат ефективно разходвани.
Чуйте повече от звуковия файл:
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..