Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Напоителни системи" ще препроектират дигите на река Чая

| обновено на 03.08.18 в 10:27

От вчера на обяд в общините Садово и Родопи е в сила бедствено положение заради скъсана дига на река Чая. Водата заля два пътя – между Ягодово и Катуница и за летище Пловдив, както и стотици декари земеделски земи. 

Заради второто водно бедствие в рамките само на месец и половина стопани излязоха снощи на протест. Според тях немарливостта на институциите ги е довела до фалит, защото придошлата река е наводнила нивите и напълно е унищожила реколтата им. 

Защо се стигна до скъсване на предпазните съоръжения в района на Катуница и кога ще се ремонтират дигите на река Чая, обясни управителят на "Напоителни системи" - клон "Марица" Петко Димов.

Водата, която се изля в Садово, е в резултат на обилни валежи до 4 часа сутринта в района на Чепеларе. До преди това водата беше 2 педи и изведнъж дойде с 600 кубични метра в секунда. Най-ниската точка на водосбора е в Катуница и цялата вода от валежите дойде тук. Затова реката взе да прелива над дигите. Река Чепеларска няма успокоител по течението си и цялото водно количество от Родопите се излива тук, обясни управителят на "Напоителни системи". 

Самите диги са просмукани, защото непрекъснато вали. Пробивът стана само на няколко метра от мястото, където ремонтирахме преди няколко дни. Дигите са строени преди 60 години.

Вече сме направили план как да препроектираме дигите на река Чая и да ги направим по нов и модерен начин. Над 3 километра е участъкът, който трябва да се ремонтира, посочи Петко Димов. 

Цялото интервю с Петко Димов, управител на "Напоителни системи" - клон "Марица", е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56