Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените за лечение в чужбина ще са в полза на пациентите

Идеята за обединяване на Комисията за лечение в чужбина и Център „Фонд за лечение на деца“ под шапката на НЗОК  коментираме с адвокат Пламен Таушанов, представител на пациентска организация в надзора на Здравната каса и председател на Българската асоциация за закрила на пациентите.

Според него това  все още в проект, като основен инициатор е не толкова здравната каса, колкото Здравното министерство.

Не е ясно как точно ще стане това сливане и приобщаване на тези два органа към НЗОК. Това ще се изясни през септември. Но тъй или иначе, специално  Фондът за лечение на деца не работи и не виждам защо има опасение  как ще се влоши работата му. Тъй като и в момента, поглеждайки отчета на фонда е видно,че  по-голяма част от парите за лечение на деца в чужбина се дават от Здравната каса със S 2.  Само, че издаването на S 2 става по един доста  незаконосъобразен начин, а именно не се спазват правилата, които касаят издаването на формуляра - един национален консултант или двама, както и шеф на медицинско сдружество  да дадат становище: Да, това лице въз основа на представена пред НЗОК оферта следва да отиде да се лекува, тъй като това лечение не може да се извърши в срок и качество, каквото е изискването на директивата. Тук се прави точно обратното. Директорът на фонда нарушава правилата, заяви Таушанов.

Той даде примери за гласуване на големи суми за лечение по 800 хиляди евро без да са спазени правилата.

По думите му самият факт, че от 1000 деца, които кандидатствата за лечение през фонда, повече от 300 се отказват  е доказателство, че фонда не работи. По думите му причината е не липсата на пари за лечение на децата, а лошото управление и лошата организация във фонда.

Пламен Таушанов смята, че парите под шапката и контрола на НЗОК ще бъдат гарантирани по-добре и ще се подобри системата за изпращане на деца и други граждани за лечение в чужбина.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21