Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебатът за галерията на "Гладстон" - предпоследни страсти

| обновено на 14.08.18 в 14:03

Община Пловдив очаква нови предложения за оформяне на галерията на дружеството на художниците на „Гладстон“32. 

Кметът Иван Тотев обяви, че администрацията ще настоява за ново решение за оформяне на зоната между площадното пространство и ул. „Гладстон“ и за фасадите на сградата. 

Това решение стъписа общественото мнение, защото се появи само няколко дни след като проектът за новата "Галерия" бе показан. Съпротивата на архитектите срещу някои елементи от проекта на колегите им Петкана Бакалова и Тодор Узунов и начина, по който се възлагат поръчките изглежда са в основата на създадената ситуация.

Оказва се, че хастарът не темата не е съвсем здрав. Това личи и от коментарите, които потърсихме в предаването "Точно днес".

Председателят на Камарата на архитектите Петко Костадинов не е бил на заседанието на комисията, на което е било взето решението.Той уточни, че архитектите не познават проекта и затова официално становище на камарата няма. То ще бъде взето след като бъдат изслушани проектантите на сградата. 

„Секретност“ нарече архитекът начина, по който се взимат решенията за вида на сградите, породено от т.н инженеринг - практика, при която поръчката се възлага на строителя, който възлага и архитектурния проект. Тази практика не дава възможност за състезание на идеи, затова е създаден архитектурен съвет, на който да се поканят архитектите на сградата.

Твърде късно научихме за проекта на галерията, бързаше се, изглежда и се бягаше от по- голяма публичност, смята още Костадинов.

Снимка

Беглият поглед върху проекта ме кара да мисля, че той има силни страни, но и има и неща, които трябва да се коригират.Няма обаче да позволя Камарата да се използва като извинение за спиране на проекта и да доведе до някакъв провал на града за „Пловдив 2019“. Ще имаме градивна , а не деструктивна позиция, декларира арх. Костадинов.

Снежана Фурнаджиева, председател на Дружеството на Пловдивските художници, чиито дом е галерията на ул. „Гладстон“ показа загрижености за създаденото напрежение и известно недоумение за мотивите на тези, които са го създали.

Снимка

Не видях нищо драстично по време на обсъждането на експертния съвет на 26 юли. Там имаше обсъждания за визията на проекта, нямаше противоречия и отрицание, а по- скоро допълващи идеи от страна на архитектурната гилдия.

Според нея не може да се говори за секретност. 

Тя обаче призна, че е е изненадана от решението на кмета Тотев, очевидно притеснен като политик за начина, по който се възприемат действията му.

Това е безсмислен скандал, който преекспонира проблемите и експертните спорове бяха представени като драматични, а това според Фурнаджиева не работи в полза на крайния резултат.

Фурнаджиева нарече проектът „прекрасен“.

И Айфеловата кула е била хулена от мнозина, а днес е знакът на Париж, каза още председателят на Дружеството на художниците.

Целите интервюта могат да се чуят в прикачените звукови файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23