Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Илчевски за книгата си "Записки от селската кръчма"

 Униклно зачетен се чувствам,  каза  Николай Илчевски  за двете предпремиери на новата си книга "Записки от селската кръчма" в две родопски села.

В селата Турен и Павелско, разказва Илчевски,  приеха  представянето на книгата като празник. Чак ми е неудобно. И ще повярвате ли, в тези села хората  купуваха по две книги, освен за себе си, и още една  книга за подарък. На тези срещи си изплакахме някои мъки за България и се възрадвахме оттова, което става в България.

Те те посрещат като държавен глава, някъде с питка и носии,  а аз не съм свикнал да мисля така за себе си,  до такава степен им липсва културата и контакта с творческата част от обществото, която за съжаление е съсродоточена в големите градове и си битува там, и всъщност е скъсала корена си, но това е друга тема за литературата...

Историите в книгата са събирани  в различни български  села и са представени в 88 разказа.  

Това беше 10-годишно пътуване в душата на българското село. Оставих историите първични, борих се със себе си за всяка дума, преправях заглавия, но не и факти. Описах една част от България. Живата част. 

Бългрският селянин смята винги своята кокошка за щраус. т.е. онзи уклон на българина, да не се дава никому, да бъде смел и да е курназ, и да се пери като петел, това е идеята и за  корицата на книгата, която е отправка и към съдържанието. 

Кръчмата е съвременния Метрополитън опера на селото. 

В книгата 98 процента са истински случки, но е сериозна книга, за философията на съвременния български селянин, с много хумор. И най-големите драми в кръчмата се споделят с шега.  Психоаналитиците биха измрели от глад по селата. Селянинът живее добре, защото е близо до истинските принципи на живота.  В един разказ, възрастна жена всяка сутрин, взима оставените пред вратата и пръчки, начупва ги, за да ги изсуши за печката. Това е разказ, наречен "Машината," за възрастните хора, които за да не ръждясвят, имат нужда от работа и някой  да ги обича,  и това е разсъждение за възрастните хора, които, ако  бъдат оствени  без работа, умират, ръждясват. Това са машините, в най-хубавия смисъл на думата, които, ако искаме да живеят по-дълго и да ги обичаме, трябва да им създаваме занимания. 

Историята в  "Тигър на две колела",  разказва за един човек, който  вози в една касетка от хляб кучето си,  когато отива на работа в съседното село, за да не се уморява, като тича пет километра. А те работят заедно под слънцето, той е пастир на стадо крави...


Цялото интервю с Николай Илчевски е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Театралите твърдят, че МК има изкривена картина за финансите

Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...

публикувано на 03.02.25 в 16:56

Преге - предаване за света на книгите, 01 - 07 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата.  536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..

публикувано на 03.02.25 в 14:16

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13