Базата данни на Търговския регистър съдържа практически всичко за търговския оборот, тя може да навреди на структуроопределящи фирми. Това е изключително чувствителна информация, затова случилото действително застрашава националната сигурност – коментарът е на адвокатът и екс депутат Владимир Дончев.
Най- страшното е, че този проблем не е приключил, той продължава и тепърва ще се разбере какви са пораженията от запушването на регистъра. Фирмите не могат да направят справки за актуални състояния, не може да се получи и информация за сделки от обществен интерес, а дългото мълчание допълнително срива доверието в системата, а това е допълнителен проблем.
Никъде по света подобен срив не е продължавал повече от няколко часа, а пи нас вече седмица, отбеляза Дончев. Той допуска и възможност за злоумишленост.
Ако се върнем назад във времето ще видим, че Търговският регистър никога не е бил любимо дете на държавата. Драмата по приемането му започна още през 2008, той бе приет под европейски натиск, с евро пари, дори президентът Първанов имаше вето срещу него....
Властта се отнася като мащеха към тази система, защото не и е изгодно да се получава информация по обществените поръчки с голям държавен и обществен интерес.
Затова финансирането му и вниманието към него е по- малко. Назначаването на „калинки“ в ръководството води до още проблеми.
Оставките са необходими, но политическите последици не са акцент, по- опасен от тях е самият срив.
Според Дончев идеята на премиера да се създаде „склад за данни“ е закъсняла и малко опасна за националната сигурност, защото може да извърши много по- мащабна кражба.
Адвокатът коментира и случая с фалиралата застрахователна компания "Олимпик", която остави бе "Гражданска отговорност" близо 300 000 души. Според него няма гаф от страна на КФН, упрекът е единствено заради факта, че не е уведомила потребителите още когато през май е забелязала риск.Въпросът е защо държавни и общински дружества масово са правили застраховане в дружество, което няма капитали в страната и се ръководи по чуждо законодателство.
Чуйте интервюто с адв. Дончев в прикачения файл.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..