Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерно за книгата " Петър Дънов - Спасителят "

61-та книга на Павлина Павлова   "Петър Дънов - Спасителят"  издание на "Захари Стоянов",  от днес е на книжния пазар. 

Тя е провокирана от един разговор - случаен, както казва авторката, която до този момент не е знаела нищо за Петър Дънов.

Предизвикателството за написването на книгата от близо 600 страници, е  ролята на Дънов за спасяването на българските евреи. Тя разказва, че когато е издадена заповедта за изпращането им в лагерите на смъртта,  и започват вълнения и опити това да не се случи, царят, който единствен може да отмени тази заповед " изчезва" и никой не може да го открие. Тогава Дънов, за който е известно, че е имал и ясновидски способности, и при когото отиват за помощ, казва, че царят се намира в двореца си в Кричим. Оказва се, че той наистина е там. И кагато отиват при него, първият въпрос, който задава е "Кой? Кой каза, че съм тук?"

Това, което ме порази е, че Петър Дънов е възпитавал цели поколения млади хора, като ги е учил да стават рано и да посрещат слънцето, не един ден в годината, а всеки ден от 22 март до 22 септември, да се образоват, да си помагат и да се обичат, без завист и злоба, учил ги е на висок морал, на лична хигиена, да са добри хора.

Освен че Дънов на два пъти спасява от арестуване  Георги Димитров, с когото са били съседи, книгата разказва и за други известни личности, които са били негови последователи, или са общували с него, като Иван Вазов, Стоян Михайловски и Мара Белчева, Пако Рабан.  Художникът Борис Георгиев е нарисувал портрет на Учителя, а след това той е рисувал и Айнщайн, чиито думи за Петър Данов са: "Цял свят се прекланя пред мен. Аз се прекланям пред Петър Дънов".


Цялото интервю с Павлина Павлова е в звуковия файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Емилия Каменова гостува в "Срещи" тази събота

Творци срещу творци или литературните войни в българския културен живот.  Веднага подсказвам - не сме уникални.  Слушайте разговора ни с Емилия Каменова, може и да ви е интересно. Започваме в събота след новините в 9 часа. Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

обновено на 21.09.24 в 11:36

Мирослав Арабаджиев открива изложба в галерията на ДПХ

Първата си самостоятелната изложба представя в Пловдив художникът Мирослав Арабаджиев . Откриването е на 21 септември, от 17 часа, в новата галерия на Дружеството на пловдивските художници, която се намира на бул. "Цар Борис III Обединител" 153.  Изложбата ще продължи до 6 октомври 2024 г.  Сред 19-те картини са диптих "Дълбоко синьо" с..

публикувано на 20.09.24 в 14:49

Сигнал пее със симфоничен оркестър на Античния театър

Музикален концерт-спектакъл представя група Сигнал в Пловдив на Античния театър на 25 септември. За пръв път града под тепетата посреща рокаджиите заедно с над 40 музиканти. На сцената групата ще си партнира със симфоничен оркестър от Филхармония Враца.   Шоуто носи името „СИГНАЛ Symphonic“ и е първият такъв проект в историята на групата...

публикувано на 20.09.24 в 13:12

Съвременно изкуство дава вдъхновение за студентите

В Пловдив през август и септември се провежда Биенале на съвременното изкуство- Пловдив 2024, с куратор Мария Аргирова , организирано от фондация "Изкуство през вековете".  Освен изложбите, се проведе богата програма от съпътстващи събития. Участваха 80 автори от България и чужбина, с близо 150 творби. Творбите бяха разположени през..

публикувано на 20.09.24 в 09:54

"Портретът на Дориан Грей" на "Сцена на кръстопът"

„Портретът на Дориан Грей“ по Оскар Уайлд е заглавието в афиша на предпоследния ден в  28-то издание на фестивала „Сцена на кръстопът“.   Представя го Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово. Режисьор  е Веселка Кунчева, сценография и костюми – Мариета Голомехова, за които спектакълът е удостоен с Награда Аскеер 24. В Камерна зала..

публикувано на 20.09.24 в 08:18