През есента на следващата година очакваме да открием изцяло реставрираната Епископска базилика на Филипопол. Това съобщи в Пловдив президентът на Фондация „Америка за България“ Нанси Шилър.
Тя уточни, че преди 10 дни е получено разрешителното за строеж и може да започне последният етап от реставрацията на античния обект. Проектът стартира през 2014 година, но се оказва, че Базиликата е два пъти по – голяма, отколкото специалистите предполагат. Над 2 000 квадратни метра уникални мозайки и тяхната история ще бъдат съхранени и показани, защото това е културно богатство от световен мащаб, коментира Нанси Шилър.
Това ще бъде живо място за различни събития – изложби, концерти, включително и учебни часове, съобщи американският архитект Лий Сколник, който започва работа по възстановяването на музейния комплекс. Архитектът призна, че екипът му още няма идея за вътрешния дизайн, но започва търсенето на интересни истории, които ще бъдат разказани на посетителите по въздействащ начин.
Духът на Филипопол ще оживее чрез модерните технологии – мултимедия, дигитални програми, интерактивни експонати, технологично подпомогнати исторически възстановки и иновативен дизайн. Ще събудим за живот миналото по въздействащ начин, обясни архитект Сколник. По думите му, „звездата на представлението“ ще са мозайките, които „говорят“ за богатите традиции на мозаечната школа на Филипопол.
За посетителите ще оживеят духът на древен Пловдив и неговото богато мозаечно наследство, посочи Лий Сколник.
Именно мозайките са в основата на кандидатурата на Пловдив пред ЮНЕСКО за вписване в световното културно наследство – това е сериен обект, включващ Епископската базилика, Малката базилика и вила Ирене, припомнят от „Америка за България“.Президентът на фондацията Нанси Шилър подчерта, че Епископската базилика на Филипопол е ценен паметник на културата, затова започват международно популяризиране на обакта, който ще привлече много туристи към един от най-древните градове в света.
Реставрираният обект ще допринесе за икономическия успех на града за години напред, посочи ресорният заместник-кмет Александър Държиков, който благодари на Фондация „Америка за България“ за партньорството и подкрепата.
Малко над 234 300 000 лева без ДДС струват 4 спешни договора за строително-монтажни работи на летище "Граф Игнатиево". Това е посочено в отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев. През октомври миналата година Министерството на отбраната е поканило фирмите, а за първи път от обявяването на първата строителна..
Нови по-високи такси за модернизирания плувен комплекс „Младост“ гласуваха на сесията днес пловдивските съветници. Увеличението е с между 25 и 50% спрямо таксите в стария плувен басейн. То е съобразено с обновената база, която отговаря на всички европейски изисквания. Актуализацията на цените бе направена преди откриването на басейна в края на..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои от 14.00 часа. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици: "Любен Каравелов" ,"Капитан..
Над 50 животновъди от Карлово, Сопот и Брезово се събраха на протест пред сградата на Съдебната палата в Пловдив. Те настояват за справедливи наказания за крадците, които от години крадат селскостопанските им животни от техните имоти. Според стопаните, въпреки подадените сигнали и предоставените доказателства, органите на реда не са предприели..
Пловдивските общински съветници приеха с 28 гласа „За“ и 19 „въздържал се“ предложението на общинската администрация да бъде освободен управителят на общинското дружество „Екобус“ Илко Търпов и на негово място временно за срок до 6 месеца да бъде назначен 35-годишният Владимир Добрев. Изборът на Добрев за временно изпълняващ поста на управител на..