Има надежда за славистиката, каза ректорът на Пловдивския университет проф. Запрян Козлуджов след участието си в ХVІ- я Международен конгрес по славистика, който се проведе в Белград.
В славистичния конгерс са участвали 1000 участници от 43 страни, в които се изучават славянски езици и култури, са пристигнали в Белград за конгреса. Освен от Европа, е имало участници и от САЩ и Азия.
“Конгресите се провеждат на всеки 5 години и представят постиженията в изследванията между два конгреса. На ротационен принцип се избират ръководствата на Международния комитет на славистите и на комисиите, както и страната домакин на следващия конгрес. Първият конгрес на славистите се провежда в Прага през 1929 г. и е посветен на 100-годишнината от кончината на основателя на съвременната славистика – чеха Йозеф Добровски. В София са се провели Петият (1963) и Десетият (1988) конгрес”.
Проф. Козлуджов: През последните години съдбата на славистиката стана проблематична особено след промените в световен план, защото славянските държави престанаха да водят политика по отношение на собствените си езици и култури и разпространението на тези езици и култури. Имаше две – три много проблематични години с курсове от 5 – 6 човека, но тази година се увеличиха двойно, както и русистиката съхранихме, така и другите езици, защото нещата започват да се променят и съм много радостен, че тази година ще имаме група от десет човек. И дай, Боже, да съм един по-добър пророк и през следващите години да очакваме един по-стабилен интерес към изучаване на славянските езици и култури, защото си струва да бъдат изучавани.
Българският език е уникален, труден език и имаше традиционни центрове на българистиката във Виена, в Париж, но те бяха силни, когато държавата полагаше грижа за тях. След промените това беше неглижирано и това даде веднага резултат. Но така или иначе и сега има интерес към българистиката, както и към другите славянски култури. Не е огромен, но да се надяваме все повече да се засилва.
Проф. Козлуджов коментира и приемът на студенти.
В ПУ след трето класиране свободните места са 140, което е около 5 %.
Най-много са незаетите места в специалностите Физика и Математика. По думите му, със сигурност ще бъдат попълнени местата в специалността Актьорско майсторство. З а 15-те позиции се състезават 37 кандидати. От новата учебна година сред преподавателите по тази специалност ще бъде и режсьорът Теди Москов.
Цялото интервю с проф. Запрян Козлуджов е в звуковия файл.
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...