Има надежда за славистиката, каза ректорът на Пловдивския университет проф. Запрян Козлуджов след участието си в ХVІ- я Международен конгрес по славистика, който се проведе в Белград.
В славистичния конгерс са участвали 1000 участници от 43 страни, в които се изучават славянски езици и култури, са пристигнали в Белград за конгреса. Освен от Европа, е имало участници и от САЩ и Азия.
“Конгресите се провеждат на всеки 5 години и представят постиженията в изследванията между два конгреса. На ротационен принцип се избират ръководствата на Международния комитет на славистите и на комисиите, както и страната домакин на следващия конгрес. Първият конгрес на славистите се провежда в Прага през 1929 г. и е посветен на 100-годишнината от кончината на основателя на съвременната славистика – чеха Йозеф Добровски. В София са се провели Петият (1963) и Десетият (1988) конгрес”.
Проф. Козлуджов: През последните години съдбата на славистиката стана проблематична особено след промените в световен план, защото славянските държави престанаха да водят политика по отношение на собствените си езици и култури и разпространението на тези езици и култури. Имаше две – три много проблематични години с курсове от 5 – 6 човека, но тази година се увеличиха двойно, както и русистиката съхранихме, така и другите езици, защото нещата започват да се променят и съм много радостен, че тази година ще имаме група от десет човек. И дай, Боже, да съм един по-добър пророк и през следващите години да очакваме един по-стабилен интерес към изучаване на славянските езици и култури, защото си струва да бъдат изучавани.
Българският език е уникален, труден език и имаше традиционни центрове на българистиката във Виена, в Париж, но те бяха силни, когато държавата полагаше грижа за тях. След промените това беше неглижирано и това даде веднага резултат. Но така или иначе и сега има интерес към българистиката, както и към другите славянски култури. Не е огромен, но да се надяваме все повече да се засилва.
Проф. Козлуджов коментира и приемът на студенти.
В ПУ след трето класиране свободните места са 140, което е около 5 %.
Най-много са незаетите места в специалностите Физика и Математика. По думите му, със сигурност ще бъдат попълнени местата в специалността Актьорско майсторство. З а 15-те позиции се състезават 37 кандидати. От новата учебна година сред преподавателите по тази специалност ще бъде и режсьорът Теди Москов.
Цялото интервю с проф. Запрян Козлуджов е в звуковия файл.
С голяма ретроспективна изложба в Градската художествена галерия Пловдив отбелязва 80 години от рождението на художника Таню Митев – 1944-2020 г. Експозицията е озаглавена "Пътят на искреността" и се осъществява по инициатитва на близките на твореца, който има собствен почерк и място в артистичната история на Пловдив и България. Както..
Повече от 50 изследователи от САЩ, Франция, Китай, Казахстан и България ще вземат участие в XII издание на международната научно-практическа конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството“, организирана по традиция от катедра „Теория на изкуствата“ в АМТИИ. Събитието е най-значимият научен форум в Източна Европа, посветен на..
Литературна среща с поетесата, журналист и преводач Валентина Радинска ще се състои тази вечер от 18 ч. залата на Дружеството на пловдивските писатели. Срещата ще води поетесата Стефка Тотева. Радинска е автор на 9 стихосбирки и води курсове по творческо писане в различни учебни заведения. Като общественик Радинска създава през 2002 г...
Премиера на стихосбирката „И сея тишина“ на поетесата Яна Кременска ще се състои днес в Пловдив. Книгата ще представи Рамела Бохосян. Срещата с авторката е от 18:00 в Литературен салон на читалище "Алеко Константинов" - Пловдив. Яна Кременска е родена на 09.10.1967 г. във Враца, където живее и работи. По професия е журналист. Нейни..
Артистичното семейство Аглика, Евгений и Преслав Петрови се представят в съвместна изложба в галерия „Сигна“ на ул. „Христо Г.Данов“. И тримата са възпитаници на Художествената гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, а Преслав все още учи в училището. Евгений и Аглика са завършили висшето си образование във Великотърновския университет..