Психиатърът Д-р Веселин Герев коментира колективния стрес след катастрофата край Своге и защо през най-предпочитания за почивка летен месец август, много хора чувстват дискомфорт, особено тези, които са в отпуск.
Д-р Герев каза, че трагедията с автобусната катастрофа край Своге, е повлияла на всички.
Катастрофата край Своге ще се отрази трайно на психиката на целия български народ, защото това е една много голяма трагедия. Разбира се, всички ние ще продължим да скърбим месеци наред докато успеем да преодолеем този тежък психически шок, който идва в най-приятния месец на отпуските. Всеки от нас ще се опитва да си обясни как се е случила тази трагедия, един вид на форма на психична защита, на отрицание и страх от това да не би и на нас самите в бъдеще да ни се случат такива неприятни моменти. Разбира се, такъв случай действа и подсъзнателно и по-скоро страхът действа в повечето случаи, защото всички ние сме хора динамични, всички сме в движение по шосетата на България и утре може на всеки от нас това да се случи. И когато човек тръгва на път или когато минава край мястото, където е имало пътно-транспортен инцидент винаги се задейства онази невидима психична лампичка на страха и на безпокойството и на съпреживяването, че това може да се случи и потърпевши може да сме и ние.
Най-често срещан в практиката е посттравматичният стрес. Той е описан за пръв път за войната във Виетнам, има все още няколко стотици живи участници в тези събития, които още преживяват ужаса на войната във Виетнам. Така че много от хората, които са били свидетели на тези събития, ще го преживяват с течение на времето. Разбира се, тогава когато мислите на тревога, на безпокойство станат толкова натрапливи, че човек не може да се освободи от тях и това пречи на неговото функциониране трябва разбира се да потърси и специализирана помощ при психиатър. В краен случай. Общо взето повечето хора са устойчиви психически и успяват да се справят с такива стресови ситуации сами.
За измъчващия мнозина отпускари въпрос, защо не се чувстват достатъчно отпочинали, д-р Герев поясни, че такава е психиката ни, в първите няколко дни на отпуската не можем да се отпуснем достатъчно и ни преследват проблемите от работния ни цикъл, а към края на отпуската и в първите дни от връщането на работа, отново са необходими няколко дни за връщане към обичания режим.
Но, подчерта той, август наистина е много хубав месец.
За усмивката на август – разбира се, колкото повече слънце има, толкова повече човек се чувства по-спокоен и по-щастлив и пожелавам на хората да се насладят на хубавото време и да го прекарат с приятни хора и да си доставят приятни емоции.
Цялото инетрвю с д-р Веселин Герев е в звуковия файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..