Отчита се намаление на унищожените от пожари горски територии в Пловдивска област. За тази година те са 127 дка, а за миналата - 816 дка. Това се разбра при отчета на огнеборците по повод Седмицата на пожарната безопасност.
По данните на гл. инспектор Петър Тосков - зам.-директор на РС „Пожарна безопасност и защита на населението“, има увеличение на загубите в житните култури. Унищожените декари са 7000 за 2018 сравнено с 877 за миналата година.
На 3 494 сигнала за произшествия са реагирали от Районната противопожарна служба в Пловдив от началото на годината досега. Пожарите с материални загуби са 473 спрямо 551 за 2017-та. Пострадалите от пожари са 28, а 10 са загиналите. За същия период миналата година пострадалите са 17, а загиналите - 8.
Петър Тосков отбеляза, че през тази година е имало няколко значими пожара с големи материални щети. Единият е в землището на Раковски и Брезово, а другият - между пловдивските квартали „Прослав“ и „Коматево“. „Две деца бяха леко обгазени, а трудно подвижна възрастна жена бе евакуирана на „Пещерско шосе“ на 4 май, когато пожарът обхваща освен къщата, но и склад за авточасти и нанася големи материални щети“, добави той.
По думите на инспектор Тосков основните причини за възникването на пожари са от сезонен характер, през пролетно-летния сезон - предимно от небрежност при боравене на открит огън. Той заяви още, че в последните години има тенденция да не се палят стърнища, а основно терените се възпламеняват от съседни земеделски земи.
Със започването на учебната година се набляга на проверките на учебните заведения и провеждането на учебните евакуации в училищата, които се правят два пъти в годината - един през есента и през пролетта. Пожарите, причинени от късо съединение, са 155, а от човешки фактор, небрежност при боравене с открит огън - 87. Пожарите, които са вследствие на неправилно боравене с отоплителни уреди на ток, твърдо гориво или газ, са 69.
Символичен протест събра студенти от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" пред сградата на община Пловдив. На проявата присъстваха само 12-13 студенти, платено обучение от няколко специалности, въпреки предварително обявеното участие на три специалности. Те обясниха, че повечето им колеги са приключили обучение, една част от тях работят и..
Регионите с най-много катастрофи са Пловдив, Варна и София. А дните, в които стават най – много пътни произшествия, са понеделник и петък, като пиковият момент е следобедът - между 16 часа и 18 часа. Това става ясно от Интерактивната карта на пътнотранспортните произшествия на МВР. Тя беше представена днес в Националния координационен център за..
26-годишен моторист от Раднево е загинал при катастрофа на пътя Девин – Михалково, съобщават от полицията в Смолян. Сигналът е подаден в 12:50 часа. Т ежкото пътнотранспортно произшествие е станало на около 7 км. преди входа на град Девин в посока село Михалково. По първоначални данни 26-годишният мъж, управлявайки мотоциклет Сузуки 1000..
Студенти в Пловдив излизат на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение. Протестът щe e на площад „Стефан Стамболов“ пред общината от 18 часа и се организира от Димитрина Нанкинова, първокурсничка по психология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. На протеста ще очакват студенти от бакалавърски и магистърски програми от ПУ,..
Близо 500 души, живеещи в квартал „Възраждане“ на Рудозем, вече са на воден режим. Той е в сила от 22 часа през нощта до 6 часа сутринта. Проблемът с водата в квартала е заради прекалено използване на вода за поливане, посочват от ВиК – Смолян. Кметът на Рудозем Недко Кулевски е издал заповед, с която забранява поливането. През следващата..