Жители на с. Труд и с. Куртово Конаре ще подкрепят с присъствие протеста на град Нова Загора, който ще се състои в 17:30 часа пред инсталацията за био газ, която системно обгазява града. Трите населени места ще се обединят около искането за незабавни мерки от страна на институциите,касаещи ефективен контрол, извършване на задължителни оценки за въздействие върху околната среда на такива обекти и изготвяне на наредба, която да регулира хигиенни отстояния от населени места. Напомняме, че село Труд има аналогичен проблем с Нова Загора, инсталация за биогаз на 200 метра от селото обгазява района вече втора година.
А при село Куртово Конаре каменна кариера запрашава и замърсява селото от години. Общият знаменател,между обединението на протестиращите е, институционалният чадър над нарушаващите здравословната среда на живот инвеститори и липсата на адекватна контролна функция, от страна на държавата. Днес протестиращите от трите населени места, ще призоват институциите да спрат да обслужват олигархични интереси, а да си влязат във функцията и да защитят правото на нормален живот и чист въздух, което всеки европеец има.
Протест в село Труд против инсталацията за биогаз се планира на 20.10.2018, като на него се очаква силно присъствие на жители и на Нова Загора и Куртово Конаре. С тези действия стартира обединение на потърпевшите от институционалното бездействие от цялата страна. Целта му е образуване на силна организация, която да анализира и набележи мерки за подобряване работата на държавните институции, които имат контролни функции. Първата задача на обединението ще бъде оформяне на детайлен и мотивиран сигнал до Европа за бездействието на държавата по отношение здравето и чистият въздух.
Още два български самолета F-16 Block 70 кацнаха в Трета авиационна база в Граф Игнатиево днес, съобщиха от пресслужбата на Министерството на отбраната. Самолетите бяха посрещнати от министъра на отбраната Атанас Запрянов, командира на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев, изпълняващия длъжността командир на Трета авиационна база полковник..
Румен Радев ще посрещне утре в Пловдив унгарския президент Тамош Шуйок с личния си автомобил, обяви секретарят по отбраната на държавния глава Димитър Стоянов пред БНТ. В "Държавен вестник" бе публикувана промяната в закона за НСО, която забранява на президентската администрация да ползва коли на службата. По думите на Стоянов президентът няма да..
Eкипът на Регионален археологически музей – Пловдив приключи спасителните археологически проучвания на Плоската селищна могила, засегната от ремонта по трасето на ул. „Брезовско шосе“. След приключването на работата, трасето е предадено на фирмата изпълнител за довършване на строителните дейности. Проучванията продължиха три години и забавиха проекта..
Спешен призив за кръводаряване отправят от Отделението по трансфузионна хематология на Многопрофилна болница за активно лечение в Пазарджик. Търсят се кръводарители с кръвни групи А(-) и 0(-), съобщиха от здравното заведение. Втора седмица непрекъснато има пациенти с отрицателен резус фактор и всички количества кръв са изчерпани, тъй като дарителите с..
Още четири села ще се включат в четвъртия поред протест на хората от село Труд, които настояват за постоянна автобусна линия до Пловдив. Протестът отново ще затвори в неделя Карловско шосе между 16:30 и 18 часа. Недоволството им ще бъде подкрепено от жители на селата Рогош, Скутаре, Трилистник, Маноле и Манолско Конаре, които само преди седмица..