За новия здравен модел застрахователите научихме от медиите, с нас никой до момента не е разговарял. Снощи имах разговор със здравния министър по негова инициатива. Той твърди, че материали не са разпространявани от Министерството на здравеопазването и това, което се обсъжда през медиите не е това, което министерството щяло да представи на 25 – 26-и септември, когато тепърва ще стартира дискусията.
Тя направи уговорката, че коментарът й е върху материала, разпространен от медиите. Не може да се изчисляват някакви 12 лева, които да се плащат до безкрайност, защото този вариант, който медиите разпространиха, предвижда самите лечебни заведения сами да образуват цените, независимо от клиничната пътека. Касата ще плаща до определена сума, която е 85 % от 700 лв, т. е. 585 лв, от тук насетне лицето ще заплаща 15 % или ще направи доброволна застраховка, а пък всичко, което по клинична пътека е над 700 лв, т. е. това са тежките заболявания, скъпите заболявания, всичко това до плюс безкрайност щели да плащат застрахователите.
Виткова подчерта, че застраховането е сложна материя – предимно математика и определяне на риска. Що се отнася до тези 12 лева – никой не може на коляно да прави такива анализи, защото на практика не може да не знаете някаква крайна цена, тъй като всяка болница щяла да определя цените за всяка клинична пътека. Може ли да не знаете? Не може да няма предел на цени, а пък да има предел на премията – 12 лв и плащаш за всичко, което болницата реши да претендира. Това просто е някакъв абсурд.
Застрахователите трябва да могат да определят лимит на премията, а обещанието, че няма да има доплащане е невъзможно да се случи, коментира експертът. Възможно е да няма доплащане за един много малък кръг хора, където застрахователната премия ще бъде много по-висока от това, което те говорят за 12 лв. Иначе другото е несериозно. Това не се вписва в никакъв застрахователен модел. В същото време към момента 50 % от разходите за здравеопазване са от джоба на болния човек. Сега с тези лични средства, които ще бъдат дадени под формата на застраховка къде отиват тези 50 %, т. е обезсмисля се целият солидарен здравно-осигурителен модел.
Мими Виткова цитира и Конституцията, според която здравното осигуряване е право на българския гражданин, а новите предложения влизат в конфликт с Основния закон. Как се вписва това задължително застраховане в конституционните текстове. Това трябваше предварително да бъде проиграно и тогава да се избира какъвто и да е модел. Контролът щял да бъде в ръцете на застрахователите и на пациента. Държавата какво? Признава, че тя е абдикирала напълно от контрола в системата, даже напротив, тя сега узаконява своеволията на болниците, които хем ще ползват обществени средства от касата, хем ще си правят цените такива каквито искат.
В разговора с нея здравният министър Кирил Ананиев е казал, че със застрахователите ще говори на финала. Според Виткова този подход е като технология е неправилен, защото не можеш да вкарваш нов играч и да го поставяш като свършен факт някъде на финала.
Тя призова управляващата коалиция да се събере, да си избистри политически концепцията за здравно - осигурителен модел, след което с експертите да изготвят проект, който да е приемлив за българското общество.
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..